Wystawa plenerowa „Collegium Gostomianum – miejsce i czas”

Wszystkie informacje o naszej szkole

Dziedziniec szkoły – 22 czerwca 2012 r.

Wystawa obrazuje dzieje szczególnego miejsca w Sandomierzu, jakim jest Wzgórze Collegium Gostomianum, począwszy od czasów najdawniejszych (młodszej epoki kamienia) aż po wiek XX. Źródeł do poznania historii Wzgórza, a zwłaszcza jej najstarszych etapów, dostarczyły badania archeologiczne, prowadzone tu z przerwami od roku 1958. Uzupełniają je informacje ze źródeł pisanych.

Badania archeologiczne wskazują na istnienie w tym miejscu siedlisk ludzkich w epoce neolitu i brązu, a także na ślad użytkowania Wzgórza w epoce żelaza. Dalszy etap historii Wzgórza – to pozostałości wczesnośredniowiecznej osady (prawdopodobnie podgrodowej); kolejny związany jest z budową i funkcjonowaniem kościoła św. Piotra i cmentarza przykościelnego, użytkowanego od wczesnego średniowiecza aż do końca XVIII wieku. Zarówno dwa ostanie etapy, jak i następne, obejmujące czasy nowożytne (rozbudowę kościoła, wzniesienie gmachu Collegium Gostomianum, destrukcje kompleksu sakralnego w XIX w.), znane są  nie tylko ze źródeł archeologicznych, ale również z dokumentów pisanych i materiałów ikonograficznych.

Wystawa jest efektem współdziałania osób z kilku instytucji sandomierskich i warszawskich: I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu, muzeów Diecezjalnego i Okręgowego w Sandomierzu oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jej powstanie było możliwe dzięki poparciu i pomocy finansowej Władz Miasta Sandomierza, które sfinansowały druk plansz wystawowych, wykonanych przez sandomierską firmę Art-Media.    

Hanna Kowalewska-Marszałek, Waldemar Białousz