"Tak było od początku świata, że pełza żółw a orzeł lata, że śpiewa słowik, a jaskółka kreśli kółka" - Jan Sztaudynger

Dzień Drzewa (10.2007)

10 października 2007 r. – Dzień Drzewa

W Collegium Gostomianum z tej okazji klasy pierwsze zasadziły w ogrodzie dendrologicznym różne rodzaje drzew. Niestety nie każdy wie po co...

Jak wiele ważnych funkcji pełnią drzewa i jak szerokie jest ich zastosowanie wszyscy uczymy się na lekcjach biologii. Każdy słyszał coś na temat fotosyntezy. Niestety na słyszeniu zazwyczaj się kończy. Dobrze, że zazwyczaj nie oznacza zawsze. W Polsce a także w całej Europie zagrożonych wycięciem jest wiele milionów drzew różnych gatunków. A przecież bez drzew trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie społeczeństwa.

Od kiedy człowiek zdał sobie sprawę, że by korzystać z darów natury, nie uszczuplając przy tym jej zasobów, trzeba prowadzić rozumną gospodarkę leśną zajął się również ochroną lasu. Przez wiele lat rozumiano przez to ochronę rosnących drzew, jako cennego produktu, efektu pracy leśnika. Dziś leśnicy wiedzą, nauczeni doświadczeniami pokoleń i bogatsi o nową wiedzę, że celem nie powinna być jedynie ochrona drzewostanów, ale całych ekosystemów leśnych. Zdają sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie różnorodności biologicznej, całej puli genowej ekosystemów i zwiększanie naturalnej odporności zbiorowisk leśnych.

Od niedawna zaczęto więc dbać o przyrodę. W tym celu powstały i nadal powstają parki narodowe i rezerwaty a na listę roślin chronionych wpisujemy coraz to nowsze gatunki. Właśnie po to aby one po prostu przetrwały- nie zostały zniszczone przez nowe cywilizacje.

Drzewa na co dzień raczej nie kojarzą nam się z niczym dobrym. Nic dziwnego bardzo często słyszymy o przewalonych przez wichury drzewa, które zniszczyły domy bądź spowodowały śmierć jakichś ludzi. Ale czy to ma oznaczać, że mamy ich niszczyć. Nie należy uświadomić sobie wszystkie funkcje drzew, a wtedy uświadomimy sobie, iż tych dobrych jest o wiele więcej. W tym celu organizowane są różne kampanie i programy na temat ochrony drzew. Z tego też powodu co rok jest obchodzony Dzień Drzewa.

20 października 2007 r. środkowoeuropejskim Dniem Drzewa

Drzewa to płuca ziemi, bez których nie byłoby ludzkości. Uczestnicy Dnia Drzewa zasadzili w Małopolsce 2,5 tys. sadzonek 1,5 tys. małych jarzębin zasadziły w ostatnią środę w ośmiu gminach na małopolskim odcinku międzynarodowego Bursztynowego Szlaku setki dzieci, ekolodzy z organizacji pozarządowych i przedstawiciele lokalnych władz. Następny tysiąc – wzdłuż polskiego odcinka trasy rowerowej Kraków-Morawy-Wiedeń w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. A wszystko to z okazji Środkowoeuropejskiego Dnia Drzewa (20 października). Wymyślili go na początku lat 90. czescy ekolodzy. Czeski Dzień Drzewa jest elementem ekoprogramu Strom Żivota (Drzewo Życia, http://www.stromzivota.cz), w który angażują się również artyści. Najdłużej, bo już od prawie półtora wieku, dzień ten obchodzą Amerykanie (w pierwsze święto Arbor Day w 1872 r. tylko w stanie Nebraska zasadzono ok. 1 mln drzew! A ponadto Francuzi, Norwegowie, Rosjanie, Japończycy i Chińczycy (w różnych porach roku). W Polsce odbył się po raz drugi. W zeszłym roku zasadzono półtora tysiąca drzewek.

Z okazji "Europejskiego Dnia Drzewa" klasy pierwsze zasadziły w szkolnym ogrodzie dendrologicznym symboliczne drzewa i krzewy:

1A

Sumak Octowiec Rhus typhina – nie występuje w Polsce w stanie naturalnym (pochodzi z Ameryki Północnej) jest jednak często sadzony w ogrodach. Jest to wysoki krzew, lub niskie drzewo. Długie nieparzysto – pierzaste złożone liście jesienią przebarwiają się na czerwony kolor. Pędy są gęsto owłosione brązowymi i delikatnymi włoskami.. Jest bardzo odporny na mróz i suszę, oraz na zanieczyszczenia.
Dąb bezszypułkowy (qercus robur) – wystepuje w miejscowościach takich jak: Antar, Milanówek
Cechy: Kora jest cienka, jasnoszara do żółtawej, z wiekiem łuskowata, płytko spękana. Owoce są osadzone na bardzo krótkich szypułkach. Najstarszy dąb bezszypułkowy w Polsce rośnie w Turowie (województwo opolskie) ma 369 lat.
Brzoza brodawkowata (betula pendula) – gatunek pospolity na terenie całej Polski. W ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się duży wzrost liczebności i zajmowanie nowych stanowisk

1B

Jałowiec pospolity (Juniperus communis L.) – gatunek zawsze zielonego krzewu lub drzewa należący do rodziny cyprysowatych. Podobno w czasie upału hektar jałowców wydziela do 30 kg lotnych substancji o działaniu antyseptycznym i bakteriobójczym co stanowi swoisty rekord wśród drzew i krzewów iglastych. Lecznicze właściwości jałowca cenione były już w starożytności. W tym celu wykorzystywano szyszko jagody, liście i samo drewno. Medycyna naturalna zaleca stosowanie jałowca w takich chorobach jak: artretyzm, cukrzyca i nadczynność tarczycy. Leki z jałowca można przyrządzać na wiele sposobów jako napary, wyciągi wodne i alkoholowe, nalewki, syropy, wino i piwo jałowcowe czy nawet powidła.

1C

Perukowiec podolski (Cotinus cogygrio) – gatunek krzewu z rodziny nanerczowatych. Pochodzi z południowo-zachodniej Azji i z południowo-wschodniej Europy. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Nazwa rodzajowa rośliny pochodzi od bardzo ładnych, delikatnych kwiatostanów, przypominających perukę.

1E

Sosna pinia (pinus pineal) gatunek drzewa z rodziny sosnowatych. Pinia występuje na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego, od Hiszpanii po Cypr oraz na południowym wybrzeżu Morza Czarnego.

1G

Sosna rumelijska (pinus pineal).

Opublikowano 22.10.2007 r.