Przyrodnicze spotkania z nauką (05.2015)
Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku, kiedy przyroda budzi się do życia i rozkwita ze zdwojoną siłą. Aby choć trochę to poczuć klasa 1D, przyrodnicza, udała się z wychowawczynią Barbarą Sobieraj na kolejne spotkanie z przyrodą w plener. Tym razem była to Sandomierska Winnica u św. Jakuba, założona i prowadzona przez Dominikanów pod naukowym kierownictwem dr Janusza Suszyny z PWSZ.
Winnica stanowi "centrum edukacyjne" projektu Powrót do tradycji winiarskich Ziemi Sandomierskiej współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Jest ona częścią Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego.
Tematyką spotkania szkoleniowo-informacyjnego prowadzonego przez dr. Janusza Suszynę była technologia uprawy winorośli oraz produkcja wina gronowego, opartego na lokalnym surowcu, które kiedyś cieszyło się uznaniem w skali europejskiej.
Niewątpliwie należy wspomnieć, iż intensywnie rozwijająca się od XIII wieku uprawa winorośli na Ziemi Sandomierskiej zahamowana została w XIV-XV wieku przez oziębienie klimatyczne, które wyniszczyło winorośl szlachetną. Tradycja jednak utrzymała się, o czym świadczy obecność "dzikiego wina" niemalże przy każdym domu. Postęp hodowlany przyczynił się do uzyskania nowych odmian mieszańcowych, tolerancyjnych na anomalie pogodowe i o satysfakcjonujących walorach smakowych. Pozwoliło to na podejmowanie prób odtworzenia tej uprawy.
Walory smakowe i zdrowotne winogron oraz produkowane z nich wino są bodźcem do wzrostu areału winnic w okolicach Sandomierza, który obecnie wynosi około 10 ha.
Winnica św. Jakuba ma charakter poglądowy, a nasadzenie wykonane jest z odmian deserowych i przerobowych.
Spotkanie było połączone z praktyką w zakresie prac pielęgnacyjnych, do których młodzież zaangażował pan dr Janusz Suszyna.
Mieliśmy również okazję poznać zasady kultury spożywania wina.
Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły i już planujemy kolejny wyjazd naukowy tym razem do lasów w Nadleśnictwie Staszów.
Polecamy nasze przyrodnicze spotkania z nauką i zapraszamy wszystkich sympatyków biologii również w praktyce.