Warsztaty Fundacji Legalna Kultura (23.09.2015)

23 września 2015 r. w sali kinowej Sandomierskiego Centrum Kultury odbyły się warsztaty Fundacji Legalna Kultura z Warszawy, dotyczące zagadnień  stosowania prawa autorskiego w praktyce szkolnej.
W spotkaniu wzięła udział grupa młodzieży z naszej szkoły: Mikołaj Stojek, Joachim Drobek, Katarzyna Turbiarz, Aleksandra Kurek, Łukasz Płaneta, Dominika Stolarska, Przemysław Przyłucki, Konrad Przytuła, Dominika Stolarska, Patrycja Kalinowska.

Na wykładzie omówione zostały zagadnienia związane z dostępem do materiałów w sieci: dozwolony użytek osobisty, domena publiczna, plagiat, dozwolony użytek publiczny, wszelkie prawa zastrzeżone, ochrona własności intelektualnej, pewne prawa zastrzeżone, pola eksploatacji, licencje.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się między innymi: czy i co można ściągać i udostępniać w Internecie, kiedy praca pisemna stanowi przywłaszczenie, a kiedy jest utworem inspirowanym, co to jest utwór równoległy, czym jest plagiat jawny, a czym ukryty, czym jest cytat - jak dużo tekstu można umieścić w swojej pracy, czy zawsze trzeba podpisać źródło i autora, czy wszystkie licencje Creative Commons są takie same i jakie dają możliwości.
Spotkanie prowadzili: Pani Izabella Foryś i Pan mecenas Albert Stawiszyński.
Organizatorem warsztatów był Urząd Miejski w Sandomierzu i  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach filia w Sandomierzu

Marta Korzynek