SPOTKANIE Z ANNĄ JANKO

11  października  2018 roku  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się spotkanie z Panią Anną Janko, poetką,autorką  m. in. takich  tomików poezji jak:   ,,List do królika doświadczalnego",  "Wykluwa się staruszka’’,  ,,Diabłu świeca",  ,,Koronki na rany", ,,Zabici czasem długo stoją", ,,Świetlisty cudzoziemiec", ,,Du bist Der"- niemieckojęzyczny wybór wierszy oraz "Wiersze z cieniem’’ z 2010 roku.

Dorobek prozatorski Anny Janko to  m.in.: „Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy’’,  ”Oleś i Pani Róża” ,,Dziewczyna z zapałkami”, ,,Pasja według św. Hanki’’, ,,Boscy i nieznośni Niezwykłe biografie” oraz  „Mała zagłada”, za którą  autorka była nominowana do Nagrody Literackiej i Historycznej oraz do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej,  otrzymała Nagrodę miesięcznika "Nowe Książki" i tegoroczną    Nagrodę Literacką m.st. Warszawy.

Spotkanie prowadziła moderator DKK, Pani Małgorzata Chrzelest. Rozpoczęło się ono od informacji o  książce bardzo osobistej  „Małej zagłady”, w której znajduje się poruszająca relacja ze wsi Sochy na Zamojszczyźnie, skąd pochodzi matka autorki.  W czasie II wojny światowej Niemcy przeprowadzili tam  masową egzekucję mieszkańców. Rodzinna tragedia była częścią procesu pacyfikacji Zamojszczyzny i losów dzieci, które odbierane rodzicom, masowo ginęły w obozach. Często też były wywożone do Niemiec, gdzie poddawano je germanizacji.

Anna Janko opowiadała o swoich relacjach z matką, o traumie drugiego pokolenia, na którym trwałym piętnem  odciskają  się dramatyczne losy rodziców.

Druga część spotkania poświęcona była poezji. Anna Janko przeczytała  kilka swoich wierszy. Pięknie mówiła o tym, jak rodzi się w niej poezja, skąd biorą się inspiracje. W spotkaniu wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Paweł Sroczyński i Aleksandra Rewera (2a), którzy przeczytali wybrane wiersze autorki.

Opieka i koordynacja spotkania: Agnieszka Kunys- Łukawska, Marta Korzynek