1050 rocznica Chrztu Polski (04.2016)

1050 rocznica Chrztu Polski (04.2016)

W ramach ogólnopolskich obchodów 1050. rocznicy chrztu Mieszka I i Polski, 14 kwietnia 2016 r. młodzież i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w sesji naukowej zorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Pan Piotr Ławrowski – pracownik muzeum, specjalista ds edukacji, przedstawił prelegentów i wprowadził zebranych w tematykę spotkania. Pierwszy wykład pt.: Fundament Polski. Chrzest Mieszka i jego poddanych wygłosiła Pani prof. dr hab. Lidia Korczak z Zakładu Historii Polski Średniowiecznej Instytutu Historii UJ. Drugi wykład wygłosiła Pani Edyta Krężołek (specjalista z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN przy Delegaturze IPN w Kielcach) pt.: Obchody tysiąclecia Chrztu Polski w Województwie Kieleckim.

Wysłuchanie tych wystąpień pozwoliło młodzieży poznać genezę i następstwa Chrztu państwa Mieszka oraz późniejsze konotacje wokół milenijnych obchodów. Uczestnictwo w takich formach edukacji umożliwia nie tylko podniesienie świadomości historycznej młodego pokolenia ale również zachęca do samodzielnej refleksji.

Marta Korzynek, Dariusz Szczygielski

Chrzest 1050 - zdj 1  Chrzest 1050 - zdj 2  Chrzest 1050 - zdj 3  Chrzest 1050 - zdj 4  Chrzest 1050 - zdj 5