Zaśpiewaliśmy w Ostrej Bramie

Wszystkie informacje o naszej szkole

Zaśpiewali w Ostrej Bramie
(jednodniówka klasy 3a, 5.10.2002 r.)

Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum może poszczycić się działalnością chóru, który tworzą uczniowie tej szkoły. Naszą działalność rozpoczęliśmy w ubiegłym roku z inicjatywy Pani prof. Barbary Tęgiewicz, przewodniczącej szkolnego komitetu obchodów 400-lecia Collegium Gostomianum. Założycielami chóru byli ks. Tadeusz Mierzwa i Pani prof. Agata Sobolewska. Od października 2001 roku naszym dyrygentem jest Pani Magdalena Głowacka. Przynależność do chóru daje nam nie tylko możliwość kształcenia głosu i słuchu, ale także rozwija poczucie piękna, punktualności i odpowiedzialności.

Dało to już wymierne efekty w postaci sukcesów na III Festiwalu Piosenki Angielskiej, gdzie nasi chórzyści zdobyli I i II miejsce w kategorii solistów, I miejsce w kategorii duetów, III miejsce w kategorii zespołów. Chór Collegium Gostomianum wziął czynny udział w uroczystościach lokalnych: inauguracji roku szkolnego po powrocie do budynku Collegium Gostomianum, inauguracji roku akademickiego Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu, spotkaniu opłatkowym uczniów i nauczycieli z Ks. Bp. W. Świerzawskim, koncercie kolęd chórów sandomierskich i przekazaniu sztandaru szkole. W bieżącym roku szkolnym zaśpiewał w czasie konferencji dyrektorów szkół Polski południowo-wschodniej należących do Towarzystwa Szkół Twórczych i Towarzystwa Szkół Aktywnych. Obecnie przygotowuje się do uświetnienia obchodów 400-lecia Collegium Gostomianum. Od marca br. nasz chór należy do międzynarodowej i ogólnopolskiej federacji chórów PUERI CANTORES, co daje możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności poprzez udział w festiwalach chórów, zarówno w Polsce jak i za granicą.

W nagrodę za naszą pracę uczestniczyliśmy w obozie szkoleniowo-wypoczynkowym, który odbył się w sierpniu na Suwalszczyźnie. Podczas tego wyjazdu zwiedzaliśmy Wilno i mieliśmy zaszczyt śpiewać na mszy w Ostrej Bramie. Uczestniczyliśmy też we wspaniałym koncercie muzycznym w Sejnach. Swoim urokiem ujął nas Wigierski Park Narodowy, który podziwialiśmy jadąc kolejką wąskotorową. Jak przystało na Suwalszczyznę, codziennie kąpaliśmy się w jeziorach, takich jak Hańcza, Wigry czy Szurpiły. Wędrowaliśmy również szlakami Suwalskiego Parku Krajobrazowego, gdzie podziwialiśmy przepiękne widoki. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z tego obozu, gdyż prócz szkolenia naszych umiejętności wokalnych i tanecznych mogliśmy dobrze wypocząć. Praca w chórze daje nam więc dużo satysfakcji i radości, ale mamy świadomość, że prowadzenie go nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromna życzliwość i zrozumienie ze strony grona pedagogicznego, za które serdecznie dziękujemy.

Natalia Dziedzic i Katarzyna Gosek