I wyjazd do Odessy (06.2003)

I wyjazd do Odessy (06.2003)

Sprawozdanie z I wizyty delegacji I LO w Szkole nr 121 w Odessie

W dniach 16.06-25.06.2003 r. delegacja I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu przebywała w Odessie na zaproszenie zaprzyjaźnionej Szkoły nr 121. Głównym celem wizyty było kontynuowanie rozpoczętej w marcu współpracy. W poniedziałek 16 czerwca grupa polska, w skład której wchodzili uczniowie: Ewa Bąk (1C), Przemysław Gołębiowski (1E), Monika Chmiel (1F), Magda Dziorek (1F), Jolanta Karasińska (1F), Anna Warzecha (1F), Katarzyna Żalińska (1F), Michał Banach (1F), Damian Jankowski (1F) i Agnieszka Kordos (3F) - oraz opiekunowie: Robert Bednarz i Krzysztof Zieliński - opuściła Sandomierz. Następnego dnia, po 20-godzinnej podróży pociągiem, została powitana przez gospodarzy na dworcu w Odessie. Zakwaterowanie i wyżywienie zapewniły rodziny ukraińskich uczniów.

W trakcie pobytu młodzież polska i ukraińska pracowała nad projektem dotyczącym praw człowieka, w tym również praw ucznia. Grupa polska została serdecznie przyjęta przez dyrekcję Szkoły nr 121; miała też okazję poznać budynek szkoły, zobaczyć najważniejsze zabytki Starej Odessy, odbyć rejs po Morzu Czarnym, a także wziąć udział w wycieczce do twierdzy Białograd nad Dniestrem.

24 czerwca odbyło się podsumowanie wizyty, na którym ustalono, że współpraca będzie kontynuowana. Szkoła ukraińska przekazała także dyrekcji I LO symboliczne pamiątkowe upominki, w tym tradycyjny chleb miodowy. Wieczorem tego dnia grupa polska wyjechała z Odessy. Do Polski powróciła dnia następnego.

Wyjazd zorganizował p. R. Bednarz.

Zobacz zdjęcia »»»