Pożegnanie Dyrektora Goethe-Gymnasium w Emmendingen (01.2005)

Pożegnanie Dyrektora Goethe-Gymnasium w Emmendingen (01.2005)

25 stycznia 2005 roku odszedł na emeryturę dyrektor Goethe-Gymnasium w Emmendingen Hainz–Michael Röll
W uroczystości pożegnania wzięła udział delegacja naszego Collegium w składzie: J. Świtalski, E. Gosek, B. Tęgiewicz, Z. Drobek.

Dyrektor Jan Świtalski wygłosił słowa pożegnania, które zamieszczamy poniżej:

Szanowne Panie, Szanowni Panowie
"Upływa szybko życie jak potok płynie w dal" – tak brzmi początek znanej, polskiej piosenki, która mówi o przemijaniu i akcentuje fakt nieubłaganego upływu czasu. Nie tylko zresztą w piosence ale także we współczesnym, rzeczywistym świecie, czas upływa w zawrotnym tempie, wszystko wokół nas się zmienia z dnia na dzień, a chwile, które przeżywaliśmy i przeżywamy obecnie nigdy się już nie powtórzą.

Drogi Michaelu
Pamiętam dobrze moją pierwszą wizytę w Goethe Gymnasium w 1989 roku, a później przyjazd waszej szkolnej orkiestry z Panią Ziegler do Sandomierza, a także Twój przyjazd do nas w 1991 roku zaraz po tym jak zostałeś Dyrektorem. Pamiętam dobrze także rok 1994, aulę w Goethe Gymnasium i uroczystość podpisywania dokumentu o współpracy obu naszych szkół. A później kolejne wymiany grup uczniów, wspólne lekcje, turystyka mająca na celu poznawanie naszych krajów, a także wspólne zebrania nauczycieli w celu wymiany doświadczeń, spotkania w rodzinach, spotkania towarzyskie oraz bardzo ciekawe debaty i projekty. Można powiedzieć, że kroczyliśmy przez te lata razem, wspólną drogą: my Dyrektorzy, nasi wspaniali nauczyciele, dobrze rozumiejący ideę pojednania Polaków i Niemców oraz nasi uczniowie i rodzice. W okresie 15 lat nawiązało ze sobą kontakt ponad 1400 osób /niemieckich i polskich uczniów, nauczycieli i rodziców/.

Cały ten czas – my wszyscy uczestnicy współpracy – mieliśmy poczucie, że służymy słusznej sprawie, a więc sprawie lepszego poznawania się Polaków i Niemców, sprawie przezwyciężania uprzedzeń, zbliżania ludzi i w konsekwencji budowania wspólnej Europy. I mamy wiele satysfakcję, że to właśnie nam – współczesnym dyrektorom i nauczycielom przyszło realizować to szlachetne, historyczne dzieło. Wymianie grup młodzieży i nauczycieli naszych szkół towarzyszyło żywe zainteresowanie mieszkańców w obu miastach: Sandomierzu i Emmendingen. Wydaje mi się teraz, mam takie wrażenie, że społeczeństwa obu miast wręcz oczekiwały zbliżenia. .Byliśmy rozpoznawani i życzliwie witani na ulicach Emmendingen i Sandomierza przez przypadkowych przechodniów, zawsze chętnych do rozmowy i pomocy, o kolejnych wizytach informowała prasa regionalna, zamieszczając artykuły, zdjęcia i wywiady. Zawsze też mogliśmy liczyć na pomoc władz administracyjnych. oświatowych i samorządowych, a nasze delegacje uczniów i nauczycieli podejmowane były w ratuszach miejskich, zarówno w Emmendingen jak i w Sandomierzu przez Burmistrzów, Starostów i inne ważne osobistości życia publicznego.

Drogi Michaelu
Zawsze było miło z Tobą rozmawiać i uzgadniać kolejne etapy współpracy, zawsze mieliśmy do siebie zaufanie i rozumieliśmy się, mimo, że w kontaktach bezpośrednich korzystaliśmy z pomocy tłumaczy. Za tę atmosferę naszych spotkań chciałbym Ci bardzo serdecznie podziękować. Chciałbym także poinformować Państwa, że podczas ostatniego pobytu w Sandomierzu, kiedy to obchodziliśmy 15 rocznice współpracy naszych szkół Pan Dyrektor Hainz–Michael Röll, za duży wkład pracy w rozwój kontaktów pomiędzy naszymi szkołami, został uhonorowany tytułem "Przyjaciela Collegium Gostomianum" oraz otrzymał statuetkę Jana Długosza. Jest to najcenniejsze wyróżnienie jakim dysponujemy i przyznawane jest osobom o wyjątkowym znaczeniu dla naszej szkoły. Dość powiedzieć, że w 2002 roku otrzymał go najwybitniejszy spośród aktualnie żyjących Polaków, Papież – Jan Paweł II. Chciałbym wyrazić także przekonanie, ze nowy dyrektor Goethe Gymnasium Pan Christoph Grießhaber, któremu bardzo serdecznie gratulujemy wyboru na to stanowisko i którego znamy już z bezpośrednich kontaktów, będzie dobrym kontynuatorem dotychczasowej współpracy.

Drogi Michaelu. Przyjacielu Drogi.
W tej nowej dla Ciebie sytuacji życzę Ci w imieniu całej społeczności Collegium Gostomianum znalezienia sobie właściwego miejsca w dalszym życiu, miejsca, w którym będziesz mógł w pełni się realizować. Życzę Ci dużo zdrowia szczęścia i pomyślności oraz spełnienia marzeń i aby nie opuszczał Cię dobry los. Liczymy na to, że znajdziesz także czas i motywację aby w dalszym ciągu uczestniczyć we współpracy Goethe Gymnasium i Collegium Gostomianum. i chciałem zapewnić Cię, że jako "Przyjaciel Collegium Gostomianum", w naszej szkole będziesz zawsze mile widzianym gościem.