Młodzież oddawała krew (11.2007)

Młodzież oddawała krew (11.2007)

Siedemnastu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego Colleglum Gostomlanum oddało wczoraj (25.11.2007) krew. Była to pierwsza tego typu zbiorowa akcja sandomierskiego liceum, choć niektórzy licealiści podarowali życiodajny lek już kolejny raz.

Akcję zorganizował Klub Honorowego Krwiodawstwa, od czterech lat działający przy Collegium Gostomianum. Młodzi ludzie pojawili się rano w szpitalnym Punkcie Krwiodawstwa razem ze swoim opiekunem Zbigniewem Majewskim, nauczycielem przysposobienia obronnego. W akcji mogli wziąć udział wyłącznie trzecioklasiści. Warunkiem oddania krwi jest bowiem ukończenie 18 roku życia. Najpierw przeprowadzone zostały badania. Każdy z uczniów oddał potem 450 mililitrów krwi. Większość zrobiła to po raz pierwszy.

Do tej pory część młodzieży oddawała krew indywidualnie. Jest to nasze pierwsze zbiorowe wyjście. Młodzi ludzie rozumieją problem i chętnie włączyli się do akcji –  podkreślił Zbigniew Majewski. Ewelina Miernik z klasy 3C oddała krew już dwa razy. Maturzystka kieruje Klubem Honorowego Krwiodawstwa. Do oddawania krwi zachęcił nas profesor Majewski. Do Punktu Krwiodawstwa zgłosiłyśmy się z koleżanką, zaraz po ukończeniu 18 roku życia. Przychodzimy tu regularnie co trzy miesiące. Nie oddziałuje to negatywnie na nasze zdrowie, a może pomóc innym – stwierdziła Ewelina Miernik. W klubie jest około dwudziestu uczniów trzecich klas. Krew oddają również absolwenci szkoły, obecnie studenci.

Agata Toś, uczennica klasy 3C Collegium Gostomianum: To bardzo humanitarne i potrzebne. Oddając krew można uratować życie innym. Można to robić bez żadnych kosztów dla zdrowia. Oddaję krew już czwarty raz, w sumie oddałam prawie dwa litry.

"Echo Dnia" 26 listopada 2007 r