Szkoła Analityki Chemicznej (07.2008)

Szkoła Analityki Chemicznej (07.2008)

Bez wahania poświęcają wakacyjny czas, aby poszerzać wiedzę z chemii. Tym razem zajęcia w ramach Szkoły Analityki Chemicznej w I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum prowadzi uczennica szkoły, finalistka olimpiady chemicznej Beata Jedlińska.

Szkoła Analityki Chemicznej ruszyła wczoraj. W pierwszych zajęciach uczestniczyło kilkunastu uczniów z różnych szkół. To drugi cykl zajęć. Pierwszy, prowadzony przez dr Barbarę Tęgiewicz, nauczycielkę chemii w Collegium Gostomianum, wicedyrektor szkoły, odbył się rok temu.

SUKCES MAGDY I BEATY

Zajęcia zostały zorganizowane głównie z myślą o tych uczniach, którzy zamierzają startować w olimpiadzie chemicznej. – To bardzo trudna olimpiada. Szczególnym wyzwaniem jest dla uczestników część laboratoryjna. Doświadczenia, które robi się w szkole, nijak mają się do wymagań olimpiady, to poziom co najmniej trzeciego roku chemii – mówi Barbara Tęgiewicz. Wśród uczestników ubiegłorocznych zajęć były Magda Łukawska i Beata Jedlińska. Na ich przykładzie widać znakomicie, jakie efekty przyniosła wakacyjna szkoła. Z części laboratoryjnej na etapie wojewódzkim uczennice uzyskały maksymalny wynik, również w finale centralnym miały wysokie noty. Beata i Magda znalazły się w gronie finalistów olimpiady, w której w sumie uczestniczyło 3 tysiące osób. Dziewczyny zajęły również odpowiednio czwarte i piąte miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym imienia Profesora Antoniego Swinarskiego, organizowanym przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pokonały prawie 600 osób.

BĘDĄ CIEKAWE DOŚWIADCZENIA

Beata, bogata w doświadczenia, stanęła wczoraj przed koleżankami i kolegami. Sama przygotowała dla nich materiały do zajęć. Prowadzenie zajęć to nowe doświadczenie. Mam nadzieję, że sobie poradzę. Dla mnie to fajna zabawa - stwierdza Beata. Przyznaje, że bardzo lubi chemię organiczną i analityczną. - Podczas zajęć na pewno dużo będzie się działo, będzie...kolorowo. Chemia jest dość trudnym przedmiotem, ale bardzo ciekawym, między innymi dzięki doświadczeniom - dodaje młoda chemiczka. Program zajęć wypełnią przede wszystkim doświadczenia. Chętni, zapewnia Beata, będą mogli również uzyskać pomoc w rozwiązywaniu zadań. Na zajęcia przygotowane zostały zadania z tegorocznej olimpiady chemicznej. Zajęcia są dla młodzieży tym ciekawsze, że większość wykonywanych tam doświadczeń, to dla uczniów absolutna nowość. Zajęcia będą się odbywały przez cały lipiec, dwa razy w tygodniu po trzy godziny. Sukcesy są najlepszym dowodem na to, że warto poświęcić się pracy doświadczalnej. Mamy nadzieję, że również tegoroczne zajęcia przyniosą znakomite efekty mówi Krzysztof Zieliński, dyrektor Collegium Gostomianum.

Małgorzata PŁAZA

Zobacz zdjęcia »»»

Echo Dnia, 5 lipca 2008 r.