Rocznica wprowadzenia stanu wojennego (12.2009)

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego (12.2009)

14 grudnia 2009 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu odbyły się uroczystości upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji nasza szkoła przeniosła się w czasie do roku 1981, a uczniowie na własnej skórze mogli odczuć realia panujące w socjalistycznej Polsce. Obchody rozpoczęły się odczytaniem przez radiowęzeł komunikatu o wprowadzeniu stanu wojennego, w którym zostały wykorzystane fragmenty z oryginalnego przemówienia gen. Jaruzelskiego. Po ogłoszeniu wprowadzenia stanu wyjątkowego na szkolnych korytarzach pojawiły się umundurowane patrole Milicji Obywatelskiej, które miały za zadanie dbać o porządek na przerwach, oraz legitymować uczniów. Aby pokazać uczniom jak trudno było żyć w PRLu w sklepiku wprowadzono kartki żywnościowe. Na korytarzach można było zobaczyć działania podziemnej opozycji - w całej szkole kolportowane były antykomunistyczne ulotki, a na jednym z korytarzy zawisła biało-czerwona flaga z emblematem "Solidarności". Uczniowie z klasy 2A przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą życia w Polskiej Republice Ludowej, wykorzystali w tym celu muzykę i archiwalne filmy z prywatnych kolekcji oraz audycji TVP. Głównym punktem uroczystości była wystawa fotograficzna poświęcona opozycyjnym organizacjom z lat osiemdziesiątych.

Dzięki pracy uczennic z klasy 2E mogliśmy obejrzeć zdjęcia z demonstracji, akcji MO, oraz zobaczyć najważniejszych działaczy polskiej opozycji.

Eksperyment, jakim niewątpliwie była taka forma upamiętnienia wydarzeń z grudnia 1981 nie udałyby się bez pracy uczniów z klasy 2A, 2E, oraz 2F pod przewodnictwem pana Waldemara Białousza. Pragnę podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej "żywej" lekcji historii.

Michał Lipiec (2A)