XXXVI Olimpiada Geograficzna (02.2010)

XXXVI Olimpiada Geograficzna (02.2010)

W dniach 27-28 lutego 2010 roku w I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum w Sandomierzu odbyły się zawody okręgowe XXXVI Olimpiady Geograficznej. W zawodach wzięło udział 67 uczniów z 35 szkół województwa łódzkiego i świętokrzyskiego. Naszą szkołę reprezentowali zakwalifikowani do zawodów okręgowych uczniowie z klasy 3B – Aneta Pawlak, Marcin Kowal, Tomasz Toś, Krzysztof Żychowski. Gościny wszystkim uczestnikom użyczyła Bursa Szkolna w Sandomierzu. Uczestnikom towarzyszyli nauczyciele i rodzice. Całość przebiegu nadzorował Komitet Okręgowy Olimpiady Geograficznej w Łodzi pod kierunkiem Pani Jadwigi Kop. Komitet Główny Olimpiady reprezentował Pan Marek Barwiński.

Uroczystego otwarcia zawodów okręgowych dokonał Pan Mieczysław Sawa – wicestarosta sandomierski. W sobotę uczniowie pisali trzy podejścia pisemne obejmujące zagadnienia z geografii fizycznej, ekonomicznej i regionalnej. Po południu biorący udział w zawodach, opiekunowie i członkowie Komitetu Okręgowego obejrzeli program artystyczny przygotowany przez naszych uczniów członków Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej a następnie pod opieką przewodników sandomierskiego oddziału PTTK zwiedzili Sandomierz.

O godzinie 20.00 Komisja dokonała podsumowania I etapu olimpiady (praca pisemna na wybrany temat), wręczyła uczniom zaświadczenia o udziale w zawodach oraz pamiątkowe upominki. Komitet Główny Olimpiady Geograficznej przekazał także dyplomy dla nauczycieli i szkół, w tym Dyplom Uznania dla I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum za uczestnictwo i osiągnięcia w olimpiadzie w latach 2002-2009.
Głównym wydarzeniem wieczoru było ogłoszenie listy uczniów zakwalifikowanych do części ustnej zawodów. Komisja zdecydowała o dopuszczeniu 21 uczniów, w tym dwóch uczniów naszej szkoły (Marcin Kowal i Krzysztof Żychowski).

W niedzielę 28 lutego od godziny 9.00 rozpoczęły się zawody ustne, składające się z podejścia quizowego oraz odpowiedzi na wylosowany temat z zakresu geografii fizycznej lub społeczno-ekonomicznej. Po wysłuchaniu wypowiedzi wszystkich uczestników i podsumowaniu ilości zdobytych punktów w części pisemnej i ustnej ogłoszono listę rankingową uczestników, bez podawania ilości zdobytych punktów. Ostatecznego rozstrzygnięcie i ogłoszenia listy osób zakwalifikowanych do zawodów centralnych dokona Komitet Główny Olimpiady po podsumowaniu wyników z wszystkich dziewięciu okręgów w Polsce.

Bez względu na końcowe wyniki serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom zaprezentowania doskonałej i wszechstronnej wiedzy geograficznej.

W stworzeniu dobrych warunków i atmosfery pomogło nam wiele osób i firm, którym w tym miejscu chcemy serdecznie podziękować:

• Bursa Szkolna w Sandomierzu kierowana przez Panią Monikę Borycką-Burek udzieliła serdecznej gościny wszystkim uczestnikom Olimpiady spoza Sandomierza – dziękujemy za miłą atmosferę, wygodne pokoje i smaczne śniadania i kolacje.
  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe KASIA w Dwikozach Pana Krzysztofa Szymańskiego ufundowało ponad stu osobom bardzo smaczne obiady w sobotę i w niedzielę – dziękujemy w imieniu wszystkich za pyszne posiłki i przemiłą obsługę.
  • Pan Ryszard Karpiński ufundował dużo słodkości dla uczniów i opiekunów – dziękujemy za smaczne bułeczki i ciasto.
  • Pan Tadeusz Nowacki ufundował zimne i gorące napoje dla uczniów w sobotnie przedpołudnie.
  • Ksiądz dr Andrzej Rusak osobiście oprowadził uczestników po zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu – dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie wielu cennych i ciekawych informacji.
  • Oddział sandomierski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zapewnił opiekę przewodnicką w czasie wycieczki po Sandomierzu – dziękujemy za przybliżenie naszym gościom historii i zabytków naszego pięknego miasta.
  • Burmistrz Sandomierza Pan Jerzy Borowski przekazał upominki związane z miastem dla uczestników zawodów – dziękujemy wszystkie materiały, które posłużą także dobrej promocji naszego miasta.
  • Starosta Sandomierski Pan Stanisław Masternak przekazał regionalne albumy okolicznościowe – dziękujemy za bardzo ciekawe materiały, które wzbogacą wiedzę naszych gości o Ziemi Sandomierskiej.

Dyrektor I LO Krzysztof Zieliński

Zobacz zdjęcia »»»