V Festiwal Nauki (06.2010)

V Festiwal Nauki (06.2010)

Przywracanie Iwaszkiewicza

Jest dobrym obyczajem I LO Collegium Gostomianum organizowanie sesji naukowych, które mają na celu wdrożenie młodzieży do samodzielnych poszukiwań i analiz literatury. Tegoroczny, piąty już z kolei Festiwal Nauki, poświęcono Jarosławowi Iwaszkiewiczowi, którego twórczość popada w zapomnienie. Młodzi o twórczości Jarosława Iwaszkiewicza to hasło festiwalu, który odbył się 23 czerwca 2010 roku w I LO Collegium Gostomianum. Impreza miała na celu wzbudzenie zainteresowania twórczością wybitnego poety i prozaika, który w szczególny sposób związał swój los z Sandomierzem.

Referaty wygłosili: Anna Bąk – Jarosław Iwaszkiewicz – rys biograficzny; Aleksandra Gospodarczyk – O filmowaniu prozy Jarosława Iwaszkiewicza (Andrzej Wajda); Patrycja Stępień – Dramatyczna miłość braterska Brzezina (fragment filmu); Aleksandra Skomorochow – Próba powrotu do świata młodości – "Panny z Wilka"; Natalia Popek – O przemijaniu i przemianie – "Panny z Wilka" w reż. Andrzeja Wajdy; Aleksandra Gospodarczyk – "Jakiż cudny ten Sandomierz!" Związki Jarosława Iwaszkiewicza z Sandomierzem; Magdalena Staszczak – Postać księdza w opowiadaniach Jarosława Iwaszkiewicza (Kościół w Skaryszewie, Matka Joanna od Aniołów).

Całość spotkania dopełniła poezja Iwaszkiewicza, którą recytowali: Jakub Tworek, Tomasz Kowal i Paweł Gospodarczyk. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu „Panny z Wilka” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Imprezę zorganizowały nauczycielki języka polskiego: Agnieszka Kunys-Łukawska, Bożena Myl-Ciszkiewicz, Danuta Paszkowska.

Zobacz zdjęcia »»»