Akcja "Mikołajki 2011" (12.2011)

Akcja "Mikołajki 2011" (12.2011)

Szkolny Klub HDK nr 125 "Gostomianum" zaprasza wszystkich chętnych do udziału w akcji krwiodawstwa "Mikołajki 2011".

Więcej informacji udzielają:

• Bartosz Łuczak - kl. 3c
  • Karol Fudala - kl. 3d
  • opiekun Koła HDK Zbigniew Majewski

Uczeń naszej szkoły Bartosz Łuczak uzyskał VII miejsce w finale wojewódzkim Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie, Ratownictwie i Obronie Cywilnej.

Podsumowanie

6 grudnia (2012 r.), czyli popularne „Mikołajki”, to czas oczekiwania na świętego Mikołaja i wzajemnego obdarowywania prezentami. Tegoroczne, w I Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu, odbyły się jednak w mniej tradycyjny sposób. Uczniowie klas trzecich postanowili obdarować innych krwią.

Wszystko rozpoczęło się od inicjatywy szkolnego klubu Honorowych Dawców Krwi działającego przy Collegium Gostomianum. Na jednym z portali społecznościowych pojawiła się strona zachęcająca do udziału w akcji, a na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty. Na pozytywny odzew nie trzeba było długo czekać. Ponad 50 pełnoletnich uczniów zdecydowało się oddać krew, która dla wielu jest „darem życia”.

W związku ze sporą liczbą zainteresowanych, akcję trzeba było zaplanować na dwa dni. We wtorek w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Sandomierzu pojawiło się 27 uczniów z klas: 3B, 3C oraz 3D, a po szpitalnym korytarzu krążyła Kropelka, która zajmowała się oczekującymi. Dla wielu osób pierwsze spotkanie z ideą krwiodawstwa było sporym przeżyciem. Niestety nie wszystkim udało się oddać krew, a najczęstszą przyczyną dyskwalifikacji była niedowaga. W sumie szóstego grudnia zebraliśmy 5850 ml bezcennego leku.

Natomiast w środę w sandomierskim oddziale terenowym zameldowali się uczniowie klas 3A, 3E oraz 3F. Jako pierwsi tego dnia, krew oddali inicjatorzy akcji – Karol Fudala oraz Bartosz Łuczak, a w ich ślady podążyło jeszcze siedmioro młodych krwiodawców. Podobnie jak w dniu poprzednim odwiedziła nas Kropelka, a później nawet Święty Mikołaj. Tym razem zgromadziliśmy 4050 ml krwi.

Podsumowując, podczas mikołajkowej akcji krew oddało 22 uczniów. Łącznie zgromadziliśmy niemal 10 litrów „czerwonego życia”. Wszyscy opuszczali centrum zadowoleni i obdarowani drobnymi upominkami. Już teraz zapewniali, że jeszcze nieraz oddadzą krew.

Lista osób, które wzięły udział w mikołajkowej akcji krwiodawstwa – „Mikołajki 2011”.

Mikołajki 2011Klasa 3 „A”

• Bargiel Karina

• Orłowska Ewelina
  • Statuch Karolina

Sekulska Agnieszka – Kropelka; Opiekun: Zbigniew Majewski

Jako organizatorzy, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim krwiodawcom, bo bez Was ta akcja nie miałaby sensu. Dziękujemy również tym, którym mimo dobrych chęci, nie udało się oddać krwi. Podziękowania kierujemy także do profesora Zbigniewa Majewskiego, który nadzorował i pomógł w przygotowaniach akcji oraz do Pani Burmistrz Ewy Kondek, która hojnie obdarzyła nas upominkami.

Bartek Łuczak