W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (12.2011)

W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (12.2011)

Trzydziesta rocznica wprowadzenia stanu wojennego przebiegała pod znakiem czynności upamiętniających to wydarzenie. Szczególny wkład miała klasa II E zajmujące się organizacją wydarzeń. Obchody rozpoczęły się w piątek 09.12.2011 r. od przeprowadzenia ankiety. Niniejsza ankieta miała na celu sprawdzenie podstawowej wiedzy na temat stanu wojennego. Pytania oraz wyniki ankiety znajdują się tutaj.

Należy także zaznaczyć akcję rozdawania ulotek mających na celu przypomnienie o wydarzeniu z 13. XII 1981r. Informacje zawarte na ulotkach prezentowały życie codzienne podczas stanu wojennego, a także przypominały o samym wydarzeniu z podręcznikową precyzją.

Dodatkowo w sali nr 37 wystawy zatytułowane Lech Wałęsa oraz Bohaterowie podziemia Solidarności, prezentowały osobowości, które zapisały się na kartach historii wśród Polaków walczących o suwerenność naszego Narodu.

Co więcej, na parterze przed salą historyczną wystawa zatytułowana 13. XII 1981 – 22 VII 1983 prezentowała stan wojenny od A do Z. Zwracała szczególną uwagę na życie codzienne mieszkańców Polski - bezbarwne i monotonne.
Niezwykle udanym przedsięwzięciem były kartki żywnościowe. Epizod miał miejsce w Naszym szkolnym sklepiku u Pana Tadka. Przebrane uczennice wiernie odzwierciedlały panie sprzedawczynie z mięsnego. Biały fartuch, beret, ogromne nożyce a do tego opryskliwość dawały wierne świadectwo realiów tamtych lat.

Ostatnim zdarzeniem był pokaz filmów dokumentalnych. Rolą prezentacji było przybliżenie wydarzeń z grudnia 1981 roku. Tematyka dokumentalna stanowiła wspaniałą lekcję historii - "Tak jak nie ma odwrotu od socjalizmu, tak nie ma powrotu do błędnych metod i praktyk sprzed sierpnia 1980 roku.

Wojciech Jaruzelski - w dniu wprowadzenia stanu wojennego.

Przygotował Dawid Niemczycki - II E.