W sandomierskim mateczniku pisarzy – podsumowanie (10.2012)

Wszystkie informacje o naszej szkole

W sandomierskim mateczniku pisarzy – podsumowanie (10.2012)

Spotkanie 21.09.2012 r. – zdjęcia

Spotkanie 27.09.2012 r. – zdjęcia


Trzecie spotkanie na Zamku Kazimierzowskim (4.10.2012 r.) poświęcone było sylwetce twórczej Wiesława Myśliwskiego. Jego ogromne zdjęcie, obraz przedstawiający słynny dom na Rybitwach opisywany w Widnokręgu oraz przysłonięte okna wprowadziły licznie zebranych w atmosferę sprzyjającą skupieniu. Pan kustosz Jerzy Krzemiński wygłosił wykład o życiu i twórczości Pisarza. Potem zaprezentował zdjęcia Twórcy oraz osób i miejsc z nim związanych. Wyrazistą pointą było odtworzenie rejestracji spektaklu-wystawy MYŚLiwski, która do lipca br. dostępna była dla zwiedzających Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Następnie młodzież pracowała w grupach, analizując fragmenty powieści: Kamień na kamieniu, Widnokrąg i Traktat o łuskaniu fasoli. Prezentując wyniki swojej pracy posłużyła się elementami dramy oraz przedstawiła plakaty przez siebie wykonane nawiązujące do omawianych treści.


Podsumowanie

19.10.2012 r. odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu "W sandomierskim mateczniku pisarzy. Żeromski – Iwaszkiewicz – Myśliwski". Tym razem uczestnicy podzieleni na dwie grupy pod kierunkiem pp. Renaty Stawowy i Jerzego Krzemińskiego zwiedzali słoneczny i jesiennie kolorowy Sandomierz, podążając śladami trzech pisarzy oraz bohaterów ich „sandomierskich” utworów. Następnie oglądali filmy dokumentalne poświęcone tym twórcom.
Ogłoszone też zostały wyniki konkursów, które towarzyszyły projektowi. Przedstawiciele organizatorów i sponsorów: pp. Antoni Kłosowski i Anna Szewczyk reprezentujący Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, przewodnicząca zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej Katarzyna Batko, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Paweł Różyło, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu Krzysztof Zieliński, wręczyli nagrody książkowe i dyplomy wybranym uczniom.

W konkursie plastycznym:

  • I miejsce zajęła Justyna Ścibisz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie
  • II miejsce - Klaudia Jop z tej samej szkoły
  • III miejsce – Magdalena Rafałkowska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu.

Wyróżnienia otrzymali:

  • Piotr Bielecki, Łukasz Mazany z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego w Sandomierzu
  • Ewa Sieradzka z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu.

W konkursie literackim wyróżnienia otrzymali:

  • Magdalena Rafałkowska - II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu
  • Paulina Jurkowska - I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

Ponadto Aleksandra Mazur i Przemysław Malec z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie otrzymali nagrody za wyróżniający udział w projekcie.

Organizatorzy słowa podziękowań skierowali także do pań nauczycielek, które wraz ze swoimi uczniami brały udział w projekcie:

  • Urszuli Adamus z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie;
  • Katarzyny Krakowiak z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Komisji Edukacji Narodowej w Sandomierzu;
  • Anny Bryły z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej w Sandomierzu
  • Krystyny Chmielowiec i Agnieszki Tarkowskiej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego w Sandomierzu
  • Danuty Paszkowskiej i Agnieszki Kunys-Łukawskiej z I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu

W projekcie uczestniczyło pięćdziesięcioro uczniów i osiem nauczycielek z sześciu szkół powiatu sandomierskiego. Z wykładów, które miały charakter otwarty, skorzystało znacznie więcej osób.
Miejmy nadzieję, że projekt ten okaże się rzeczywistym matecznikiem – źródłem dobrych inspiracji, nie tylko literackich.

       Renata Stawowy