Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca (10.2013)

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca (10.2013)

Najważniejszym celem inicjatywy jest powszechne nauczenie społeczeństw udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło NZK.

Punktem kulminacyjnym akcji jest 16 października 2013 r., kiedy akcja obejmie młodzież wszystkich krajów w Europie.

Do akcji aktywnie włączyli się członkowie Szkolnej Grupy Pierwszej Pomocy "SAMPLE" działającej przy I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu – organizując pokaz połączony ze szkoleniem w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobom z NZK z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) włącznie.

W tym dniu uczniowie starszych klas pod kierunkiem nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa uczyli młodszych kolegów. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie pierwszych klas (199osób) i nauczyciele. Pokaz z użyciem treningowego AED zostanie zorganizowany dzięki wypożyczeniu defibrylatora od Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu. Od godz. 12.00 do 12.30 uczniowie klasy IC oraz członkowie grupy "SAMPLE" (łącznie39 osób) Uczestniczyli w wydarzeniu organizowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Pragniemy udowodnić wszystkim, że Resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest łatwiejsza niż większość ludzi uważa i z pewnością ratuje życie. Chcemy przekonać nauczycieli i uczniów, że posiadają rzeczywistą siłę i możliwość uratowania życia. Konieczne są dalsze szkolenia i sprzęt do ćwiczeń. Pamiętajmy, że życie mamy jedno – nauczmy się pomagać w jego ratowaniu. Chętnych zapraszamy na szkolenia.

Zbigniew Majewski, opiekun Szkolnej Grupy Pierwszej Pomocy "SAMPLE" przy I LO CG