95. rocznica odzyskania niepodległości – prelekcja (11.2013)
Nie zginęła!
Żyje!
I zginąć nie może.
J. Piłsudski
6 listopada 2013 r. uczniowie z klasy 2C i 1F, wzięli udział w obchodach 95. rocznicy odzyskania niepodległości. Z tej okazji w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, odbyła się prelekcja dra Janusza Kłapcia (pracownika naukowego w Zakładzie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskie w Lublinie, członka Polskiego Towarzystwa Historycznego) pt. "Odzyskanie Niepodległości na ziemiach byłego zaboru austriackiego jesienią 1918 r."
***
Polska odrodziła się w 1918 r., u kresu pierwszej wojny światowej, po klęsce trzech mocarstw zaborczych. Niepodległość ta została wywalczona przez wieloletnie zmagania społeczeństwa polskiego. "Bóg, Honor, Ojczyzna" – pod takim hasłem wypisanym na sztandarach ruszyła w bój pierwsza kompania strzelecka, na bazie której powołano Legiony Polskie.
Legiony to żołnierska nuta
Legiony to straceńców los
– tak rozpoczynała się niezwykle popularna pieśń wojskowa Pierwszej Brygady Legionów, na czele której jako komendant stanął Józef Piłsudski, spędzając w okopach ze swoimi żołnierzami ponad trzy lata. Do legendy przeszły czyny bojowe legionistów, m.in. kilkudniowa bitwa pod Konarami w Sandomierskiem w 1915 r. Po odmówieniu złożenia Niemcom przysięgi, oficerów I Brygady internowano w Beniaminowie, natomiast Komendanta aresztowano i wywieziono do Magdeburga. Ale wolność Polski była już nieunikniona.
10 listopada wrócił do Warszawy Józef Piłsudski, a rozentuzjazmowany lud warszawski rozpoczął rozbrajanie Niemców. W takiej sytuacji w dniu zawieszenia broni 11 listopada Rada Regencyjna oddała Piłsudskiemu dowództwo wojskowe. Podporządkował mu się również rząd lubelski, sprawujący kontrole na terenie okupacji austriackiej.
Niepodległość Polski stała się rzeczywistością, a dzień 11 listopada został przyjęty jako Święto Niepodległości.
Koordynatorzy spotkania: Marek Kwitek i Marta Korzynek