Obchody Święta Niepodległości w CG (11.2013)

Obchody Święta Niepodległości w CG (11.2013)

8 listopada 2013 r. w I LO odbyły się główne obchody Święta Niepodległości. Do szkoły przybyli Kombatanci II wojny światowej różnych formacji, przedstawiciele Starostwa Powiatowego i Kapituła Confraternitas Gostomianum. Uroczystość prowadził Pan Krzysztof Zieliński, dyrektor szkoły. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego rozpoczął się program, w którym młodzież (teatr "Cegielnia" i zespół wokalny) zaprezentowała historię Polski, od III rozbioru po przełom ustrojowy w 1989 roku.

Kanwą przedstawienia były wiersze patriotyczne i pieśni, m.in. "Bywaj dziewczę zdrowe", "Pierwsza Brygada", "Deszcz jesienny", "Modlitwa obozowa". Zaproszeni goście oraz młodzież szkolna w skupieniu obejrzeli tę poetycko-muzyczną etiudę. Bardzo wzruszającym wydarzeniem była recytacja wiersza "Armia Krajowa", którego autorem jest Zbigniew Kabata ps. "Bobo", w wykonaniu żołnierza Armii Krajowej, uczestnika potyczki w lesie Zawidza w lipcu 1944 r., Pana Mariana Piasty. Wszyscy goście otrzymali pamiątkową kartkę "Mamy Niepodległą" przygotowaną przez Panią Barbarę Tęgiewicz. To niezwykłe spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem pieśni i piosenek żołnierskich.

Program artystyczny przygotowali: Danuta Paszkowska, Agnieszka Kunys-Łukawska,Wojciech Kawa.

Wystąpili –  Teatr "Cegielnia": Adrianna Łukawska (1C); Marta Śledź, Zuzanna Chmielewska (3E); Kevin Plisner, Dominik Strojewski, Dominik Wołczyński (3D); Wojciech Stawnicki, Karolina Strzelecka, Tomasz Krawczyk, Kamil Kiliańki, Karolina Musiał, Magdalena Płaneta (2E); Katarzyna Skuza (2B); Wiktor Stypa (3B); Aleksandra Michałowska, Kinga Wróblewska, Magdalena Bednarz (1F); Marcin Hajdo (1A); Mateusz Zięba, Dominika Jóźwik (2D); Michał Białkowski (2C).

Chór: Natalia Chorab, Karolina Trębacz (1C); Karolina Grdeń, Barbara Furman, Natalia Mierzejewska, Ada Kołodziej, Julia Byra (1F); Franciszka Woś (1E); Katarzyna Góras (1D).

Ważnym akcentem obchodów 95. rocznicy odzyskania niepodległości stała się akcja "Zapal znicz". Jej celem było złożenie hołdu poległym w walkach na terenie powiatu sandomierskiego przez młodzież naszej szkoły. Koordynatorem przedsięwzięcia był Waldemar Białousz.

Zobacz zdjęcia »»»