Szkolny Kodeks 2.0 (01.2014)

Wszystkie informacje o naszej szkole

Szkolny Kodeks 2.0 (01.2014)

W ramach projektu "Szkoła z Klasą 2.0", do którego przystąpiła nasza szkoła, przewidziano m.in. stworzenie szkolnego Kodeksu 2.0, reguląjącego zasady wykorzystania TIK (Technologii Informacyjnej i Komunikacyjnej) zarówno w nauce, jak i w zarządzaniu. Do końca listopada 2013 r. odbywały się debaty klasowe, a w grudniu debata szkolna. Ostatecznie głównie na podstawie propozycji wypracowanych przez klasę 1A pod opieką p. Roberta Bednarza przyjęto (z dwoma uzupełnieniami) Szkolny Kodeks 2.0 w następującym brzmienu:

  1. Uczniowie i nauczyciele mają możliwość komunikowania się ze sobą za pomocą środków TIK (e-mail, e-dziennik, komunikator Skype itp.)
  2. Uczniowie mają możliwość wykonywania i przesyłania niektórych prac domowych w formie elektronicznej za pomocą dowolnych uzgodnionych środków TIK.
  3. Uczniowie i nauczyciele krytycznie podchodzą do internetowych źródeł informacji, tj. weryfikują je poprzez ustalanie autora, porównywanie z innymi źródłami, konsultowanie z innymi użytkownikami, odróżnianie opinii od informacji.
  4. Uczniowie i nauczyciele tworzą szkolną bazę wiarygodnych źródeł informacji w sieci. Trudniejsze tematy lekcji mogą być tłumaczone i nagrywane w formie filmów umieszczanych na stronie internetowej (tylko za zgodą nauczyciela).
  5. Nauczyciele znają w miarę możliwości materiały dostępne w sieci, np. dotyczące zadawanych prac domowych; uczniowie dbają o samodzielność prac.
  6. Uczniowie i nauczyciele respektują zasady prawa autorskiego, podają źródła informacji w materiałach udostępnianych publicznie.
  7. Sprzęt TIK w szkole: komputery z dostępem do Internetu oraz rzutnikiem/telewizorem w każdej pracowni, punkt dostępowy Wi-Fi, tablice interaktywne itp. – wykorzystywany jest zgodnie z przeznaczeniem i poszanowaniem poufności danych.
  8. Uczniowie mają stały dostęp do komputerów i Internetu w czytelni.
  9. Nauczyciele i uczniowie wykorzystują sprzęt TIK na lekcjach jako środek wspomagający efektywną naukę. Uczniowie mają możliwość korzystania na lekcji za zgodą nauczyciela z mobilnych urządzeń elektronicznych (np. telefony komórkowe, tablety).
  10. Zasady bezpiecznego korzystania z środków TIK oraz netykiety opublikowane są na stronie szkolnej.
  11. Uczniowie i nauczyciele korzystają z sieci w bezpieczny sposób, zwracają uwagę na wiarygodność przeglądanych stron, odnośników i emaili.
  12. W szkole funkcjonują informatyczne zabezpieczenia, m. in: filtrowanie adresów i treści stron www, dodatki zwiększające anonimowość i bezpieczeństwo w aktualizowanych przeglądarkach, wolne oprogramowanie mniej podatne na e-zagrożenia.
  13. Uczniowie, nauczyciele i rodzice korzystają na co dzień z e-dziennika.
  14. Wychowawcy na wywiadówkach uczą rodziców korzystania z e-dziennika, uczniowie w miarę możliwości i potrzeb pomagają rodzicom.

Przyszedł czas na zastosowanie powyższych zasad w praktyce, do czego zachęcamy całą szkolną społeczność.