Wygrana uczniów 2F w Młodzieżowej Akademii Samorządowej
13 grudnia 2014 r. w Krakowie odbył się finał Młodzieżowej Akademii Samorządowej. W projekcie brało udział 8 osób z klasy 2F w składzie: Anita Stypa, Michał Basak, Natalia Mierzejewska, Paulina Pacholczak, Klaudia Kaniszewska, Wiktoria Niedziółka, Aleksandra Michałowska, Barbara Furman.
Do Młodzieżowej Akademii Samorządowej, utworzonej pod patronatem Klubu Jagiellońskiego, przystąpiły szkoły średnie z czterech województw z różnych części kraju. Realizacja działań trwała trzy miesiące. Każda grupa miała do wykonania trzy zadania. Tym głównym było zmierzenie się z wybranym problemem istniejącym w mieście. Nasi uczniowie zdecydowali że będzie to poprawa relacji pomiędzy osobami starszymi a młodszymi. W październiku w ramach akademii pod hasłem "Razem ponad podziałami" przeprowadzono sondę uliczną dotyczącą relacji międzypokoleniowych. Wykazała ona, że relacje między młodzieżą a seniorami nie są najlepsze. Większość pytanych osób stwierdzała, że brak naturalnych przestrzeni do kontaktów wielopokoleniowych sprawia, że młodsi i starsi mało o sobie wiedzą i rzadko ze sobą współpracują. Pojawił się pomysł zrealizowania wspólnie z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu spektaklu teatralnego. Przedstawienie było oparte na motywach "Moralności pani Dulskiej" i odbyło się w grudniu 2014 roku. Premiera na którą zaproszono wielu gości, okazała się sukcesem. Występ został przyjęty entuzjastycznie. Po występie został zorganizowany również koncert integracyjny.
Drugim zadaniem było promowanie nieznanego bohatera naszego miasta. Grupa z Collegium Gostomianum postanowiła przypomnieć jednego z zapomnianych twórców związanych z regionem Sandomierza. Na bohatera spotkania pt. "Śladami zapomnianego artysty" został wybrany Wincenty Burek- pisarz, publicysta, zasłużony mieszkaniec Sandomierza. Opowiadał o nim syn, Krzysztof Burek. Redaktor zapoznał młodzież z życiorysem ojca oraz jego działalnością literacką.
Ostatnim działaniem w ramach Młodzieżowej Akademia Samorządowej było zorganizowanie akcji charytatywnej pod tytułem "Mikołaj dla przytulnych". Upieczono ciasta i zorganizowano kiermasz ciast. Dochód ze sprzedaży wypieków, 419 złotych, został przeznaczony na zakup karm dla zwierząt przebywających w przytulisku na Wiśniowej w Sandomierzu.
Przebieg wszystkich wydarzeń był dokumentowany w postaci nagrań i zdjęć. Prezentacja ze wszystkich działań została przedstawiona w trakcie podsumowania w Krakowie. Grupa uczniów z 1LO Collegium Gostomianum została doceniona i wygrała całe przedsięwzięcie, okazała się najlepsza w całym kraju. Nagrodą za zwycięstwo w projekcie są vouchery o wartości 100 zł dla każdej osoby z grupy na wybrane wydarzenie kulturalne.
Opiekunem projektu był Waldemar Białousz.