SK PTT "Nogarytm" (05.2015)

Wszystkie informacje o naszej szkole

SK PTT "Nogarytm" (05.2015)

Zostań członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego
i weź udział w naszych imprezach!

Wiosenny rajd, który odbył się w dniach 27 kwietnia – 3 maja 2014 r. w Beskidzie Śląskim z bazą w Wiśle zapoczątkował nowy cykl rajdów Oddziału Radomskiego PTT "Wędrówka po Głównym Szlaku Beskidzkim z PTT".

Począwszy od roku 2014, przez cztery kolejne lata, dwa razy w roku – w weekend majowy i we wrześniu – przemierzać będziemy Główny Szlak Beskidzki. Głównym założeniem nowego cyklu jest popularyzacja turystyki górskiej w Beskidach poprzez przebycie Głównego Szlaku Beskidzkiego. Tradycyjnie, do całego cyklu, opracowaliśmy już komplet znaczków rajdowych.

Serdecznie zapraszamy!

Główny Szlak Beskidzki został wyznakowany w latach 1924 -1935 z inicjatywy Kazimierza Sosnowskiego, jednego z najbardziej znanych animatorów ruchu turystycznego w Beskidach. Wiedzie najbardziej atrakcyjnymi terenami górskimi, a jego przebieg w znacznej części zaprojektował Mieczysław Orłowicz, działacz turystyczny, twórca Akademickiego Klubu Turystycznego we Lwowie. W 1935 roku na zjeździe Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Stanisławowie nadano szlakowi imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Po wyznakowaniu szlaku rozwijano również infrastrukturę turystyczną – budowano schroniska, schrony niezagospodarowane oraz szlaki łącznikowe. Po II wojnie światowej w związku ze zmianami granic został on skrócony o tereny Karpat Wschodnich, które pozostały poza granicami Polski, zmieniono też nieco jego przebieg w Bieszczadach. Przystosowanie szlaku do zmian terytorialnych zrealizowali Władysław Krygowski i Edward Moskała. Od 1973 roku nosi on imię Kazimierza Sosnowskiego.


Główny Szlak Beskidzki

Obecnie Główny Szlak Beskidzki przebiega od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Jest to najdłuższy w Polsce szlak pieszy o długości 519 km. Wiedzie przez kilka grup górskich, pokazując różnorodny krajobraz, a także liczne ciekawostki przyrodnicze i historyczne. Główny Szlak Beskidzki ma szczególne znaczenie dla uprawiania turystyki górskiej – jest klamrą spinającą cały obszar Karpat w Polsce, a jego pokonanie jest istotnym osiągnięciem dla każdego turysty.

I etap Rajdu: "Wędrówka z PTT po Głównym Szlaku Beskidzkim" odbył się w dniach 27 kwietnia – 3 maja 2014 r. w Beskidzie Śląskim z bazą w Wiśle.


Zdjęcie 1. Początek GSB – stacja kolejowa Ustroń Zdrój


Zdjęcie 2. GSB – Magurka Wiślańska

II etap Rajdu: "Wędrówka z PTT po Głównym Szlaku Beskidzkim" odbył się w dniach 23 – 28 września 2014 r. w Beskidzie Żywieckim z bazą w Zawoi.


Zdjęcie 3. GSB – Hala Rysianka. Przed schroniskiem


Zdjęcie 4. GSB – Hala Krupowa. Niedaleko schronisko

III etap Rajdu: "Wędrówka z PTT po Głównym Szlaku Beskidzkim" odbył się w dniach 27 kwietnia – 2 maja 2015 r. w Pieninach, Gorcach i Beskidzie Sądeckim z bazą w Krościenku.


Zdjęcie 5. GSB – Turbacz w Gorcach


Zdjęcie 6. GSB – Schroniska na hali Przehyba

Serdecznie zapraszam na IV etap Rajdu: "Wędrówka z PTT po Głównym Szlaku Beskidzkim", który odbędzie się w dniach 15-20 września 2015 r. w Beskidzie Sądeckim z bazą w Piwnicznej.
Zgłoszenia indywidualnie do końca maja 2015 roku.

Inne imprezy w planie podam na początku września 2015 roku.

Prof. Janusz Wieczorek