Nasza młodzież działa lokalnie! (10.2015)

Nasza młodzież działa lokalnie! (10.2015)

Pro CivisMłodzi Aktywni LokalnieFundacja Inicjatyw Obywatelskich

27-ego października 2015 r. w sandomierskim Ratuszu odbyła się uroczysta gala podsumowująca inicjatywę projektową "Zapomniani bohaterowie", która była realizowana przez zespół uczniów w składzie: Przemysław Przyłucki (I LO), Konrad Przytuła (I LO), Aleksandra Gładysz (ZSGiH), Karolina Haja (ZSGiH) i Agata Kowalską (II LO). Grupą opiekowała się pani Marta Szpyra. Projekt jest częścią trwającego od kilku miesięcy ogólnopolskiego programu „Myśl globalnie, działaj lokalnie”, którego koordynatorem w Sandomierzu jest pan Dariusz Szczygielski.

Fundacja Edukacji i Dialogu Społecznego Pro Civis z Warszawy realizuje ten projekt w naszym mieście wspólnie z I Liceum Ogólnokształcącym CG. Podczas gali miała miejsce premiera krótkometrażowego filmu nakręconego przez naszych kolegów. Film "Zapomniani bohaterowie" to zapis wywiadów z czwórką lokalnych kombatantów, którzy wspominali swoją młodość: dramatyczne przeżycia wojenne, życie codzienne pod okupacją i działalność konspiracyjną.

Spektakl został przyjęty z dużym entuzjazmem, a po seansie głos zabrali zaproszeni goście oraz bohaterowie filmu kombatanci i sybiracy: Alicja Kaszyńska, Rajmund Aschenbrener, Roman Blacha, Witold Zuba. Nie tylko docenili i chwalili oni pracę naszych kolegów, ale również opowiadali ciekawe historie związane z tematem i uzupełniające poruszane treści  i wątki filmowe. Spotkanie uświetnili swoją obecnością: Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego dr Janusz Suszyna, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury Wojciech Dumin oraz dyrektorzy i nauczyciele sandomierskich szkół.

Projekt realizowany przez uczniów sandomierskich szkół pokazał, jak ważne jest, aby  ocalić od zapomnienia sylwetki oraz czyny naszych bohaterów. Powyższa aktywność stanowi doskonałe pole do nauki postaw patriotycznych i obywatelskich. Serdecznie gratulujemy im pomysłu i życzymy sukcesów przy następnych przedsięwzięciach!

Alicja Cichoń wolontariusz grupy projektowej

Zob. film "Zapomniani bohaterowie" »»»

Zob. zdjęcia »»»