Nasze miasto, wielokulturowość i my (10.2015)

Nasze miasto, wielokulturowość i my (10.2015)

Pro CivisMłodzi Aktywni LokalnieFundacja Inicjatyw Obywatelskich

Grupa uczniów w składzie Paula Pietruszka, Wiktoria Niedziółka, Katarzyna Głowacka, Kinga Szpernal, Michał Basak, Norbert Chmiel, Konrad Mazur pod opieką animatora pana Jacka Piwowarskiego 30 października 2015 r. podczas Dnia Kultury zakończyła projekt "Wielokulturowość w Sandomierzu" w  ILO Collegium Gostomianum. Projekt ten stanowi część trwającego od kilku miesięcy programu "Myśl globalnie, działaj lokalnie" prowadzonego przez Fundację Edukacji i Dialogu Społecznego Pro Civis z Warszawy wraz z uczniami sandomierskich szkół i przy partnerstwie ILO CG. Koordynatorem projektu w Sandomierzu jest pan Dariusz Szczygielski.

Głównym założeniem naszego projektu było sprawdzenie jak mieszkańcy Sandomierza postrzegają wielokulturowość swojej najbliższej okolicy. Na podsumowaniu projektu pokazaliśmy wyniki z wcześniej przeprowadzonych przez nas ankiet. Respondentami była ok. 100-osobowa grupa o zróżnicowanym wieku. Według wyników ankiety przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że większość mieszkańców Sandomierza nie ma do czynienia z obcokrajowcami lub przedstawicielami różnych kultur na co dzień. Poza ankietą nakręciliśmy również film w którym zgodziły się wystąpić osoby na stałe przebywające za granicą ale często odwiedzające nasz kraj jak i również osoby, które z różnych przyczyn zdecydowały się na stałe zamieszkać w Sandomierzu oraz okolicach. Film bardzo przypadł do gustu zaproszonym przez nas gościom.

Mamy nadzieję, że zarówno film jak i krótka prezentacja wyników ankiety uświadomią naszym odbiorcom czym tak dokładnie jest wielokulturowość, gdyż wiadomo nie od dziś, że nasze województwo nie jest jednolite narodowościowo, co również potwierdziły zdobyte przez nas dane z Rocznika Demograficznego 2015, opracowanego przez  Główny Urząd Statystyczny.

To jednak nie koniec naszych działań.

Na uroczystej gali podsumowującej projekt zaprezentujemy wyniki ankiety przeprowadzonej po Dniu Kultury, która ostatecznie pokaże nam, czy mieszkańcy miasta oraz uczniowie naszej szkoły po obejrzeniu filmu zmienili swe podejście do obcokrajowców oraz innych wyznań religijnych.

Mamy nadzieję, że będą to tylko same zadowalające nas wyniki!

Wiktoria Niedziółka uczestnik projektu

Wielokulturowość  Wielokulturowość  Wielokulturowość  Wielokulturowość  Wielokulturowość  Wielokulturowość