Trzy razy Mickiewicz – spotkanie z W. Smaszczem (11.2015)

Trzy razy Mickiewicz – spotkanie z W. Smaszczem (11.2015)

5 listopada 2015 r. w Collegium Gostomianum gościł Pan dr Waldemar Smaszcz, historyk literatury, krytyk, eseista.  Studiował filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem profesora Konrada Górskiego i profesora Artura Hutnikiewicza. Jest autorem kilkunastu książek oraz kilkudziesięciu wyborów wierszy poetów polskich z autorskimi esejami. Zajmuje się poezją polską od "Bogurodzicy" po współczesność, publikuje też szkice poświęcone prozie polskiej. Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi. Jan Paweł II przyznał Panu Smaszczowi Insygnia Najczcigodniejszego Krzyża Pro Ecclesia et Pontifice. Pan dr Waldemar Smaszcz jest autorem m.in. książek:

• Juliana Tuwima życie o imieniu dziewczęcym;
  • Krzysztof i Barbara. Podobni jak dwie krople łez;
  • Serce nie do pary. O księdzu Janie Twardowskim i jego wierszach ( z księdzem Janem Twardowskim łączyła autora ponad dwudziestoletnia znajomość, a później przyjaźń).

W Collegium Gostomianum wygłosił prelekcję na temat: "Naród, który ma epopeję, jest narodem bezpiecznym. W 160. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza".

Wykładu wysłuchali uczniowie klas: 2A, 2B, 2C, 2D, 3F.

Spotkanie przygotowały: Marta Korzynek, Bożena Myl-Ciszkiewicz, Agnieszka Kunys-Łukawska, we współpracy z Panem Piotrem Ławrowskim, a słowo wstępne wygłosiła Wiktoria Niedziółka, uczennica klasy 3F.