Finał projektu "Myśl globalnie działaj lokalnie" (11.2015)

Finał projektu "Myśl globalnie działaj lokalnie" (11.2015)

Pro CivisMłodzi Aktywni LokalnieFundacja Inicjatyw Obywatelskich

Sukcesem zakończył się projekt „Myśl globalnie działaj lokalnie” realizowany przez Fundację Edukacji i Dialogu Społecznego Pro Civis w partnerstwie z I LO CG.  Podsumowanie projektu stanowiła uroczysta Gala finałowa, będąca przeglądem inicjatyw obywatelskich młodzieży. Odbyła się ona 13 listopada 2015 r. w murach naszej szkoły z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli instytucji lokalnych, dyrektorów i nauczycieli oraz uczniów sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych.

Najistotniejszym elementem projektu była realizacja inicjatyw obywatelskim w Sandomierzu.
Podzielona na zespoły młodzież wspomagana przez opiekunów (Martę Szpyrę, Jacka Piwowarskiego) pracowała nad inicjatywami związanymi ze zidentyfikowanymi przez siebie wcześniej kluczowymi problemami  Sandomierza: migracji tj. odpływowi ludzi młodych oraz niskiemu poziomowi aktywności społecznej mieszkańców. Stąd też wybór tematyki i miejsca projektu nie były przypadkowe.

Projekt był szczególnie ciekawą inicjatywą gdyż jego uczestnicy to zintegrowany zespół trzydziestu uczennic i uczniów pięciu sandomierskich szkół:

• Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN;
  • Ponadgimnazjalnego Zespółu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego;
  • Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Jadwigi Królowej;
  • II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki;
  • I LO Collegium Gostomianum

Młodzież w sześciu grupach pod opieką animatorów, Marty Szpyry i Jacka Piwowarskiego  przeprowadziła z ogromnym zaangażowaniem szereg obywatelskich inicjatyw:

I. Radość serca starszego człowieka – spotkania i warsztaty w Domu Pomocy Społecznej:

1. Dominika Stolarska – I LO Collegium Gostomianum
  2. Patrycja Kalinowska – I LO Collegium Gostomianum
  3. Bartosz Snopek – I LO Collegium Gostomianum
  4. Natalia Grzesiak – I LO Collegium Gostomianum
  5. Natalia Trościńska – I LO Collegium Gostomianum
  6. Natalia Sobczyk – I LO Collegium Gostomianum

II. Sandomierskie Love Story – integracja międzypokoleniowa:

1. Ewa Wiśniewska – Katolickie Liceum im. Królowej Jadwigi
  2. Jakub Klimek – Katolickie Liceum im. Królowej Jadwigi
  3. Radosław Partyka – Katolickie Liceum im. Królowej Jadwigi
  4. Karol Chmiel – Katolickie Liceum im. Królowej Jadwigi
  5. Aleksandra Smardz – Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich

III. Zapomniani bohaterowie – wspomnienia z codziennego życia i walki kombatantów:

• Przemysław Przyłucki – I LO Collegium Gostomianum
  • Konrad Przytuła – I LO Collegium Gostomianum
  • Agata Kowalska – II LO im. Tadeuszka Kościuszki
  • Karolina Haja – Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich
  • Aleksandra Gładysz – Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich
  • Alicja Cichoń (wolontariuszka)

IV. Wielokulturowość w Sandomierzu – badanie odniesienia Sandomierzan do innych narodowości i kultur:

• Wiktoria Niedziółka – I LO Collegium Gostomianum
  • Paula Pietruszka – I LO Collegium Gostomianum
  • Michał Basak – I LO Collegium Gostomianum
  • Konrad Mazur – I LO Collegium Gostomianum
  • Norbert Chmiel – I LO Collegium Gostomianum
  • Katarzyna Głowacka (wolontariuszka)
  • Kinga Szpernal (wolontariuszka)

V. Ankieta – badanie opinii i postaw mieszkańców miasta na temat wielokulturowości, tolerancji i aktualnych problemów mieszkańców:

• Izabela Kos – I LO Collegium Gostomianum
  • Paweł Strojewski – I LO Collegium Gostomianum
  • Piotr Paluch – I LO Collegium Gostomianum
  • Łukasz Płaneta – I LO Collegium Gostomianum
  • Kamil Rudyszyn – I LO Collegium Gostomianum
  • Justyna Słabiak – I LO Collegium Gostomianum
  • Jakub Szmid (wolontariusz)
  • Mateusz Glazer (wolontariusz)
  • Aleksandra Czech (wolontariusz)

VI. Blog – Sandomierz Młodych – utworzenie wideobloga promującego Sandomierz z perspektywy ludzi młodych:

• Ewelina Radzimowska – Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych im. E. Kwiatkowskiego
  • Klaudia Pater – Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych im. E. Kwiatkowskiego
  • Sylwia Dziama – Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Komisji Edukacji Narodowej

Wolontariusze zespołu i koordynatora: Iga Delegiewicz, Wiktoria Żak, Jakub Hebda, Jakub Orzechowski, Piotr Piskorski, Jakub Marjankowski, Karolina Domagała, Agata Wiśniewska, Roksana Kuchnicka, Paulina Koszycka.

Powyższe działania zostały udokumentowane przez młodzież w formie filmów, zdjęć, wywiadów, opisów i analizy ankiet. Na tej podstawie zostały wypracowane i przedstawione postulaty i rekomendacje. Zgodnie z złożeniem rezultatem projektu stało się pogłębienie świadomości i zwiększenie zainteresowania młodzieży problematyką prospołeczną. Wzmocniona została również tożsamość lokalna, oraz odkrywanie zasobów tkwiących w naszej społeczności a przede wszystkim kształtowanie zainteresowania jej przyszłością.

Zależy nam bowiem na rozbudzeniu u młodzieży zainteresowania problemami naszego miasta, lepszym rozumieniu demokracji na poziomie lokalnym, dostrzeganiu wielu wątków powiązań pomiędzy globalizacją, a procesami zachodzącymi w małej społeczności.

Poprzez ten projekt uczniowie, którzy chcieli mięć wpływ na to jak będzie wyglądać życie w ich mieście – przeprowadzili wartościowe działania, wzmacniające postawy proaktywne. Zdobyli doświadczenie stanowiące fundament dorosłej działalności społecznej.

Dariusz Szczygielski,
koordynator merytoryczny