Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w CG (03.2016)

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w CG (03.2016)

Przy okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w naszej szkole przygotowaliśmy kilka imprez mających upamiętnić Polaków walczących o niepodległe państwo polskie po II wojnie światowej.

2 marca 2016 r. zaprezentowaliśmy wyniki testu, który badał stan wiedzy na temat "żołnierzy wyklętych". Wyniki były zróżnicowane (do wglądu na korytarzu przy sali historycznej) ale potwierdziły to, że nasza wiedza w tym zakresie jest niewystarczająca. Dlatego to, co przygotowaliśmy dla naszej młodzieży miało mieć walor wychowawczy i edukacyjny.

Przygotowaliśmy trzy wystawy tematyczne: "Polskie Państwo Podziemne", "Żołnierze Wyklęci" i "Żołnierze Wyklęci w naszej pamięci" – IPN (sala 37 i korytarz na parterze). W sali historycznej odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego pt. "Żołnierze Wyklęci" a później spotkanie z Panią dr Marią Bęc, która działała po wojnie w ruchu niepodległościowym. Młodzież dowiedziała się o tajnej organizacji istniejącej w Sandomierzu w latach pięćdziesiątych "Młode Białe Orły". Organizacja ta zrzeszała młodzież II i I LO. Nasze imprezy ubogaciła obecność uczniów w mundurach żołnierskich z epoki (pomoc organizacyjna "Strzelca" sandomierskiego).

W trakcie naszych obchodów przygotowaliśmy kiermasz ciast, z którego dochody (280 złotych) przeznaczymy na działalność Fundacji Niezłomni.

Waldemar Białousz