XII Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych (03.2016)

XII Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych (03.2016)

7 marca 2016 r. w Collegium Gostomianum w Sandomierzu odbyły się jedne z wielu w Polsce Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych dla szkół średnich. W tym roku w zajęciach tych uczestniczyć będzie ponad 10 000 uczniów z 40 krajów. W Polsce w tym roku warsztaty odbył się w Krakowie, Tarnowie, Sandomierzu i w Bielsku Białej. Warsztaty prowadzili pracownicy Instytut Fizyki Jądrowej im Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie pod przewodnictwem dr hab. Krzysztofa Woźniaka. W naszej szkole gościliśmy uczniów  i nauczycieli z Mielca, Niska, Rzeszowa, Stalowej Woli, Tarnobrzegu i Zamościa – łącznie 101 uczniów.

Uczniowie na zajęciach w Sandomierzu najpierw uczestniczyli na wykładach zapoznając się z podstawowymi własnościami cząstek elementarnych i metodami ich badania, a następnie  analizowali dane z eksperymentu ATLAS zawierające przypadki z bozonem Z oraz z bozonem Higgs'a przy pomocy symulacji komputerowej przygotowanej przez pracowników PAN w Krakowie. Dane  eksperymentalne były zbliżone do analizy eksperymentów przeprowadzanych z Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN. Na koniec zajęć uczniowie uczestniczyli w wideokonferencji łącząc się z pracownikami CERN i innymi ośrodkami.

Po Warsztatach każdy uczeń uzyskał certyfikat uczestnictwa w Międzynarodowych Warsztatach Cząstek  Elementarnych.

nauczyciel fizyki Robert Dębicki