Inspirujący Sandomierz – lekcje muzealne w sandomierskim zamku (03.2016)

Wszystkie informacje o naszej szkole

Inspirujący Sandomierz – lekcje muzealne w sandomierskim zamku (03.2016)

Sandomierz od wieków był źródłem inspiracji dla artystów. Mogłam się o tym przekonać, wspólnie z moją klasą 1E oraz panią prof. Renatą Stawowy, podczas lekcji muzealnych w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu 23 marca 2016 roku.

Ich głównym celem było zapoznanie się ze współczesnym życiem literackim miasta. Istotnym jego składnikiem od 31 lat jest funkcjonowanie tzw. Górki Literackiej, której siedziba mieści się w XIX-wiecznej kamienicy na ul. Sokolnickiego w Sandomierzu. Kustosz działu literackiego Muzeum, pan Jerzy Krzemiński, z niezwykłą swadą opowiedział o działalności Górki. Dzięki prezentacji poznaliśmy artystów, którzy odwiedzili dom pracy twórczej. Dowiedzieliśmy się, że do tej pory przybyło do niego wielu wybitnych pisarzy, między innymi: Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Wiesław Myśliwski. Dla większości z nich pobyty w naszym mieście były bardzo twórcze. Ich rezultatem są utwory z sandomierskimi motywami. Podziwialiśmy także ekspozycję pt. „Ciemne ścieżki'' poświęconą Jarosławowi Iwaszkiewiczowi z jego rękopisami, książkami, przedmiotami codziennego użytku. Wszystkich zaciekawił pierwszy film o Sandomierzu z 1956 roku, do którego scenariusz napisał Iwaszkiewicz. Przedstawiono w nim dawne życie mieszkańców,  jak również zaprezentowno uroki miasta.

Potem pan Piotr Ławrowski oprowadził nas po innych wystawach. Archeologiczna przedstawia ziemię sandomierską w pradziejach i wczesnym średniowieczu. Przekonaliśmy się, że te tereny były urodzajne w surowce naturalne i żyzne gleby. Panowały też dogodne warunki naturalne, dzięki czemu rozwijała się gospodarka rolnicza. Mieliśmy również możliwość oglądania kopii korony hełmowej Kazimierza III Wielkiego. Później podziwialiśmy ekspozycję pt. „Lapidarium'', na której są fragmenty architektoniczne z renesansowego zamku w Sandomierzu. Na koniec poznaliśmy ogólną historię zamku. Dowiedzieliśmy się, jakie funkcje pełnił w poszczególnych epokach, a także, jakie przeszedł przekształcenia na przestrzeni wieków.

Takie lekcje są bardzo atrakcyjne, gdyż można się wiele dowiedzieć w prosty i przyjemny sposób. Zajęcia przyczyniły się do lepszego poznania sandomierskiego dorobku literackiego i dziejów miasta.

Magdalena Mianowana (1E)

Zdjęcia »»»