Rejs statkiem klas pierwszych (09.2016)

Rejs statkiem klas pierwszych (09.2016)

"Na ulicach, co dom jaki,
Zaraz widać dal za rzeką,
Boże, Boże, jak tu pięknie,
Jak zielono, jak daleko."
Jarosław Iwaszkiewicz, Na cmentarzu w Sandomierzu...

Widok na Wisłę rozciąga się z okien prawie każdej sali Collegium Gostomianum. Obraz od wieków niezmiennie płynących wód tej rzeki oraz bezkresnych równin za nią nieraz koił dusze i umysły młodzieży skołatane nauką.

9 września 2016 roku uczniowie klas pierwszych na czele z panem dyrektorem Krzysztofem Zielińskim i pod opieką Państwa Profesorów mieli okazję odwrócić perspektywę patrzenia. Odbyli rejs statkiem "Syrenka" po Wiśle, patrząc na panoramę wznoszącego się na skarpie Sandomierza z okazałym budynkiem naszej Szkoły w jej centrum. Wycieczka miała charakter edukacyjny. Koordynatorki wyprawy – panie Barbara Sobieraj i Renata Stawowy – opowiedziały o historii miasta, mijanych zabytkach i ludziach z nimi związanych. Uczniowie czytali wiersze i fragmenty prozy: Jarosława Iwaszkiewicza, Józefa Skury, Ryszarda Matuszewskiego, Ewy Bajkowskiej poświęcone Sandomierzowi. Mogli też obejrzeć prezentowaną na statku gościnnie wystawę "Starej fotografii czar… Historia z Wisłą w tle", która jest pokłosiem konkursu organizowanego przez Collegium Gostomianum w czerwcu 2016 roku w ramach sesji "Wisła – lustro Sandomierza".

Niezwykle słoneczna aura tego dnia na długo pozostanie w pamięci wielu uczestników wydarzenia.

Serdecznie dziękujemy panu kapitanowi Tadeuszowi Prokopowi za możliwość bezpłatnego skorzystania z rejsu!

Renata Stawowy