Pamiętamy żołnierzy niezłomnych (02.2017)

Pamiętamy żołnierzy niezłomnych (02.2017)

Delegacja młodzieży naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielne przedpołudnie 26 lutego br. w kościele pod wezwaniem św. Józefa została odprawiona msza święta w intencji żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Następnie wszyscy zebrani, wśród nich władze miasta, dowództwo i żołnierze z 3 Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu, poczty sztandarowe oraz młodzież, przeszli ulicą Mickiewicza na Cmentarz Katedralny. Podczas marszu niesiona była długa – 12-metrowa biało-czerwona flaga.

Uczestnicy zgromadzili się przy symbolicznej mogile ppłk Antoniego Wiktorowskiego, pseudonim "Kruk", żołnierza Armii Krajowej. Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Kwitek, przedstawił historię życia i walki sandomierskiego bohatera. Nastepnie głos zabrali Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski oraz dowódca 3 Batalionu Radiotechnicznego ppłk Leszek Ślimak, który podkreślił, iż żołnierze są dumni i czują się spadkobiercami żołnierzy 2 pp Legionów, stacjonujących w 1939 w Sandomierzu.

Ksiądz Jerzy Dąbek, wikariuz generalny i proboszcz parafii św. Józefa, poprowadził modlitwę za wszystkich poległych i zamordowanych w walce o niepodlęgłą Polskę.

Po wystąpieniach na symbolicznej mogile ppłk "Kruka" złożone zostały wieńce, kwiaty i znicze.

Uroczystości ku czci żołnierzy wyklętych przywracają pamięć i godność tych, których chciano wymazać z historii i są doskonałą lekcją historii i nowoczesnego patriotyzmu dla młodego pokolenia.

Dariusz Szczygielski

Wyklęci 1  Wyklęci 2  Wyklęci 3  Wyklęci 4  Wyklęci 5  Wyklęci 6