W 71 rocznicę pogromu Żydów w Kielcach (12.2017)

Wszystkie informacje o naszej szkole

W 71 rocznicę pogromu Żydów w Kielcach (12.2017)

11 grudnia br. uczniowie klas humanistycznych 1F i 2F uczestniczyli w Collegium Gostomianum w projekcji filmu pt. "Przy Planty 7/9". Film wszedł na ekrany kin kilka dni temu i cieszy się dużym zainteresowaniem. Pokaz odbył się dzięki uprzejmości Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.

Obraz jest utrzymany w konwencji dokumentu i retrospekcji. Dotyczy wydarzeń z 4 lipca 1946 roku. Rok po II wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki stał się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce był tematem zakazanym przez władzę ludową.

Wraz z upadkiem komunizmu Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, zaczął publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku, tym samym otworzył puszkę Pandory. Wracając do tamtych dni, chciał zburzyć utrwalane przez lata wzajemne stereotypy. Zbliżenie między kielczanami a Żydami, mimo procesu wypierania ze świadomości i stygmatyzacji lokalnej społeczności, zaczęło się powoli budować. Reżyserzy filmu: polski katolik – Michał Jaskulski, i amerykański Żyd – Lawrence Loewinger, pokazują nowe spojrzenie na historię pogromu i uczą tolerancji.

Pokaz ten w 71 rocznicę tragedii kieleckiej uświadomił uczniom, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest w sposób otwarty i szczery.

D.Szczygielski, W.Białousz

Zdjęcia »»»