Wyjazdowe "Labirynty wiedzy" (12.2017)

Wszystkie informacje o naszej szkole

Wyjazdowe "Labirynty wiedzy" (12.2017)

Kontynuując naukową przygodę klasy 1D i 1E o profilu przyrodniczym w dniu 7 grudnia br. wyruszyły pod opieką pani Joanny Mróz, pani Joanny Pieronkiewicz- Szpernal i pani Barbary Sobieraj na wycieczkę do Warszawy.

Wycieczka trwała dwa dni, a jej głównym założeniem było poznanie historii Uniwersytetu Warszawskiego, kierunków studiów które można na nim wybierać ze szczególnym zwróceniem uwagi na kierunki biologiczne, jak również zdobycie informacji praktycznych związanych z udziałem w olimpiadzie biologicznej.

W pierwszym dniu zwiedzaliśmy na Krakowskim Przedmieściu Kampus Główny UW zapoznając się z jego długą historią od momentu powstania w 1816 roku poprzez okresy kiedy był dwukrotnie zamykany w trakcie powstania styczniowego i listopadowego aż do dnia dzisiejszego.

Obecnie mieszczą się tam Wydziały: Prawa i Administracji, Polonistyki, Historii, Orientalistyki, Geografii i Archeologii.

Odwiedziliśmy również Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, Gmach Porektorski oraz Salę Kolumnową.

W godzinach południowych uczestniczyliśmy w wykładzie dziekana Wydziału Biologii dr Piotra Borsuka. Pan doktor przedstawił nam kierunki studiów I, II i III stopnia między innymi takie jak: Biologia, Biotechnologia, Ochrona Środowiska, Kryminalistyka i Nauki Sądowe. Dużo dowiedzieliśmy się na temat prac na olimpiadę biologiczną. Wiadomo już jakie tematy są wysoko oceniane przez komisję, a jakich lepiej unikać.

Ostatnią atrakcją pierwszego dnia była sztuka w Teatrze Współczesnym pt. "Lepiej już było" ze wspaniałą rolą pani Marty Lipińskiej oraz seanse filmowe: ("Morderstwo w Orient Ekspresie" i "Na karuzeli życia") w Multikinie w "Złotych Tarasach".

Nocleg mieliśmy w akademikach UW – "Żwirku" i "Muchomorku". Pokoje były miłym zaskoczeniem. Komfortowe warunki, dużo przestrzeni i wspaniałe widoki na Warszawę z 10 piętra. Mogliśmy się poczuć jak prawdziwi studenci.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się wizytą na Ścieżce Edukacyjnej Marii Skłodowskiej Curie przy Instytucie Centrum Onkologii, który powstał z jej inicjatywy. Przedstawicielka Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie pani Ewelina Wajs oprowadziła nas po ścieżce opowiadając o niezwykłym życiu polskiej Noblistki. Mieliśmy okazję również obejrzeć film dokumentalny poświęcony życiu i działalności Marii Skłodowskiej-Curie, odkrywczyni radu.

W bieżącym roku przypadają aż cztery rocznice związane z postacią M. Skłodowskiej-Curie; 150 rocznica urodzin uczonej, 85 rocznica powstania Instytutu Radowego w Warszawie, 120 rocznica urodzin Ireny Curie (córki Marii Skłodowskiej-Curie) oraz 10 rocznica śmierci młodszej córki uczonej, Ewy Curie-Labouisse.

Obejrzeliśmy również drzewo posadzone przez Marię Skłodowską-Curie przed Instytutem Radowym przy ul. Wawelskiej, na pamiątkę jego otwarcia oraz jej pomnik stojący nieopodal w parku.

Klon jawor "Maria" nie jest, jak na drzewo, bardzo stary ani duży – w obwodzie ma 232 cm i mierzy 19 m wysokości. Jest jednak pomnikiem przyrody z uwagi na osobę uczonej i okoliczności w jakich został posadzony.

Po siedmiu latach budowy, 29 maja 1932 r. w obecności Marii Skłodowskiej-Curie Instytut został otwarty. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej odbyło się 7 czerwca 1925 r. także w obecności Marii Skłodowskiej-Curie.

Instytut Radowy był drugim, po powstałym w roku 1914 w Paryżu, tak nowoczesnym centrum naukowym i medycznym w ówczesnej Europie zajmującym się leczeniem raka. Został zbudowany z inicjatywy rodowitej warszawianki, dwukrotnej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie, jako jej dar dla Polaków i mieszkańców Warszawy. Uczona rozpoczęła starania na rzecz budowy Instytutu już w 1923 roku, plac przekazał Uniwersytet Warszawski, zaś budowę sfinansowało polskie społeczeństwo, ze składek i zakupu "cegiełek".

Nowoczesność placówki polegała między innymi na tym, że po raz pierwszy wprowadzono kompleksową ideę walki z rakiem, będącą połączeniem leczenia i pracy badawczej. Instytut stanowił też zwieńczenie Pierwszego Polskiego Programu Walki z Rakiem. Warto pamiętać, że obecnie funkcjonujące w Warszawie (przy ul. Wawelskiej i Rentegena) Centrum Onkologii – Instytut Marii Skłodowskiej-Curie jest kontynuacją działalności Instytutu Radowego, i że to właśnie Marii Skłodowskiej zawdzięczamy zarówno istnienie placówki, jak i oczywiście odkrycie radu, pierwiastka, na którym początkowo opierało się leczenie zwane curieterapią.

Kolejnym punktem naszej naukowej przygody była lekcja o skamieniałych mięczakach przeprowadzona warsztatowo przez dr hab. Zbigniewa Remina, adiunkta na Wydziale Geologii oraz zajęcia przeprowadzone przez Kierownika Muzeum Geologicznego im. Stanisława Józefa Thugutta, na Wydziale Geologii UW, dr Marka Stępisiewicza.

Mieliśmy okazję obejrzeć liczne minerały, skamieniałości, skały. Największe wrażenie na żeńskiej części grupy wywarły chyba kryształy np. kwarce. Niemniej ciekawy okazał się obserwowany pod binokularem pył księżycowy przywieziony na statku kosmicznym Apollo.

W samo południe Pani dr Anna Kalinowska – dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem zaprezentowała nam wykład dotyczący zrównoważonego rozwoju i badań nad środowiskiem. Zachęcała nas również do studiowania na Międzywydziałowych Studiach Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warszawskiego.

Część edukacyjna zakończyła się pobytem w Cyklotronie czyli Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów gdzie przypomnieliśmy sobie naszą wiedzę o budowie atomu, a także pogłębiliśmy ją o nowe informacje. Była to niezwykła lekcja fizyki. Mieliśmy możliwość obejrzenia maszyn do rozszczepiania i łączenia atomów.

Mimo, że plan naszej wycieczki był bardzo napięty, znaleźliśmy jeszcze czas na rozrywkę. Część grupy pojechała na lodowisko a część na paintball laserowy. Bawiliśmy się wspaniale.

Czas powrotu mijał w wesołej atmosferze. Wycieczka ta pozwoliła nam poznać uroki życia studenta jak również dzięki niej poszerzyliśmy i zdobyliśmy nową wiedzę. Wpłynęła również pozytywnie na integrację klas przyrodniczych.

Praca zbiorowa pod opieką B. Sobieraj

Zdjęcia »»»