Żywa lekcja historii (12.2017)

Żywa lekcja historii (12.2017)

14 grudnia br. przyjął nasze zaproszenie dr Jan Wereszczyński, wieloletni sandomierski lekarz. Świadek wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku. Pan Wereszczyński jako 15-letni chłopiec wraz z rodziną mieszkał w powiecie krzemienieckim niedaleko Łucka.

Spotkanie odbyło się z uczniami klasy 1D. Doktor Wereszczyński przedstawił relacje między Polakami a Ukraińcami w okresie międzywojennym, wojny 1939 roku i okupacji sowieckiej a następnie od lata 1941 okupacji niemieckiej. W swej wypowiedzi wiele miejsca poświęcił tragicznym wydarzeniom, które przeszły do historii pod nazwą rzezi wołyńskiej (zamordowanie około 100 tysięcy Polaków przez nacjonalistów ukraińskich). Prelegent podkreślił, że po II wojnie światowej ten temat w przestrzeni publicznej przez władze PRL był celowo przemilczany lub zakłamywany.

Dla uczniów była to interesująca forma poznania tamtych dni, które należy ocalić od zapomnienia. Takie wartościowe spotkanie uświadomiło młodzieży znaczenie budowania świadomości historycznej oraz ukazania takiej historii Kresów Wschodnich jaka była naprawdę.

Dariusz Szczygielski