Sesja z okazji 155 rocznicy Powstania Styczniowego (02.2018)

Sesja z okazji 155 rocznicy Powstania Styczniowego (02.2018)

155 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego: Słupcza – Dwikozy – Sandomierz

8 lutego br. uczniowie klasy humanistycznej 1F uczestniczyli w sesji naukowej upamiętniającej wydarzenia z dnia 8 lutego 1863 r., czyli bitwę pod Słupczą. Spotkanie odbyło się w sali rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Organizatorami sesji byli: Marek Bronkowski Burmistrza Miasta Sandomierza, Marek Łukaszek Wójt Gminy Dwikozy oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Program wydarzenia obejmował wykład Roberta Ocha, prezesa Puławskiego Towarzystwa Tradycji Narodowych pt.: Między Puławami a Słupczą. Szlak powstańczy oddziału puławskich studentów styczeń-luty 1863 r. oraz referat dr hab. Tomisława Giergiela nt.: Związki mieszkańców Sandomierza z wyprawą puławskich powstańców. Wysłuchano również wystąpień zaproszonych gości. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Puław: władze miasta, powiatu oraz reprezentanci tamtejszych szkół i stowarzyszeń, a przede wszystkim młodzież. To właśnie do młodych ludzi z Puław i Sandomierza w oficjalnym otwarciu zwrócił się burmistrz Marek Bronkowski, mówiąc, że są pokoleniem, "które powinno znać historię, szczególnie tę lokalną, aby ją przekazywać".

Dariusz Szczygielski