Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (04.2018)

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (04.2018)

13 kwietnia 2018 r. młodzież I LO CG wraz z pocztem sztandarowym upamiętniła Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, uczestnicząc w uroczystych obchodach. Organizatorem obchodów był Burmistrz Miasta Sandomierza Marek Bronkowski i Rada Miasta Sandomierza. Uroczystość odbyła się w części wojskowej Cmentarza Katedralnego przed symboliczną Mogiłą upamiętniającą ofiary sowieckiego ludobójstwa w Katyniu oraz pomnikiem poświęconym ofiarom rzezi wołyńskiej. Modlitwę za poległych i pomordowanych na Wschodzie poprowadził ks. dr Jerzy Dąbek Wikariusz Generalny Diecezji Sandomierskiej. Burmistrza Sandomierza przypomniał historię tych okrutnych wydarzeń i zwracając się bezpośrednio do Rodzin Katyńskich zapewnił, że mieszkańcy Sandomierza zawsze będą pamiętać o swych bohaterach. Następnie zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów oraz okolicznościowe znicze przez delegacje instytucji i młodzież szkolną. Prowadzący uroczystość, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury, Wojciech Dumin podziękował wszystkim zebranym. Spotkanie dopełniła kompozycja melodii patriotycznych w wykonaniu Miejskiej orkiestry dętej. Uroczystości takie jak dzisiejsza doskonale wpisują się w proces edukacji historycznej i kształtowania postawy patriotycznej młodego pokolenia.

W kościele pw. św. Józefa o godzinie 18.00 odbyła się Msza Św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej.

Dariusz Szczygielski