Narodowy Dzień Zwycięstwa (05.2018)

Narodowy Dzień Zwycięstwa (05.2018)

8 maja 2018 r. w 73 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie delegacja młodzieży I LO CG wraz z Pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających Dzień Zwycięstwa. Organizatorem obchodów był Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza i Rada Miasta Sandomierza. W samo południe, hołd tym, którzy walczyli za wolną Ojczyznę, oddali przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, a także młodzież szkolna i mieszkańcy. Sandomierski samorząd reprezentowali: Marek Bronkowski – burmistrz Sandomierza oraz Piotr Chojnacki – przewodniczący Rady Miasta Sandomierza wraz z radnymi. Modlitwę za poległych w czasie II wojny światowej odmówił ks. Marek Bednarz, wikariusz parafii pw. św. Józefa w Sandomierzu. Delegacje złożyły wieńce i kwiaty oraz zapaliły znicze przed pomnikiem 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów w wojskowej części Cmentarza Katedralnego. Ostatnim punktem obchodów było wysłuchanie wiązanki pieśni patriotycznych. W uroczystości wzięła udział również rodzina podpułkownika Wasilija Fiodorowicza Skopenki, dowódcy 1180 pułku piechoty z 350 dywizji 1 Frontu Ukraińskiego, który zdobywając przyczółek na lewym brzegu Wisły uchronił Sandomierz przed zniszczeniem.

Dariusz Szczygielski