Wizyta w Emmendingen – podsumowanie (06.2018)

Wizyta w Emmendingen – podsumowanie (06.2018)

W dniach 10-18 czerwca 2016 r. delegacja I LO Collegium Gostomianum przebywała w Emmendingen na zaproszenie zaprzyjaźnionej szkoły Goethe-Gymnasium.

Poniedziałek

O godzinie 13:00 udaliśmy się wraz z naszymi gospodarzami do domów. Spod szkoły zostaliśmy odebrani przez rodziców, z którymi mieliśmy okazję bliżej się zapoznać. Po przybyciu do mieszkań mieliśmy około godziny czasu dla siebie na odpoczynek po długiej podróży i o godzinie 14:30 wróciliśmy do miasta na wspólne jego zwiedzanie. Zostało ono zaplanowane w formie gry miejskiej. Dostaliśmy od naszych opiekunów po jednym egzemplarzu kartki na parę, na której były wypisane zadania, które mieliśmy wykonać. Niestety, cała zabawa rozgrywała się w ponurej, deszczowej aurze. Wszyscy jednak byliśmy zadowoleni ze spędzonego czasu i faktu, że mieliśmy okazję do poznania się ze wszystkimi uczniami Goethe-Gymnasium. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na lody, a następnie wróciliśmy do domów wraz z naszymi gospodarzami.

Nadia Komorowska, Agata Marzec

Wtorek

Z rana docieramy z naszymi niemieckimi kolegami do szkoły (rowerami, samochodami z rodzicami, pieszo) i udajemy się na zajęcia. Nie wszystkie zajęcia są dla nas zrozumiałe – dostrzegamy natomiast różnice w sposobie prowadzenia lekcji i stosunku nauczycieli do uczniów. Następnie wybieramy się na spotkanie z przedstawicielem Rady Miasta Emmendingen, panem Hans-Jörgiem Jenne. Z prezentacji nam przedstawionej dowiadujemy się dużo więcej niż podczas zdobywania informacji w trakcie City Rallye. Po obiedzie w stołówce jedziemy pociągiem do Freiburga i tam spędzamy kilka godzin na zwiedzaniu i przemierzaniu zakamarków starego miasta.

Środa

Heidelberg to miasto słynne na całym świecie, cieszące się niesłabnącą popularnością wśród zagranicznych turystów. W środę wraz z kolegami z Goethe-Gymnasium, naszej partnerskiej szkoły w Niemczech, miało okazję ulec szczególnej atmosferze tego miejsca. Najważniejszym punktem naszej wyprawy było odwiedzenie zamku znajdującego się około 70 metrów nad rzeką Neckar. Nauczyciel historii, pan Uwe Becker pomógł nam zrozumieć historię zamku, który ma za sobą 700 lat burzliwej przeszłości. Z wysuniętego w stronę rzeki tarasu mogliśmy podziwiać imponujący widok na całe miasto. Na terenie twierdzy przyjrzeliśmy się największej na świecie beczce na wino (mierzy aż osiem metrów długości i siedem metrów szerokości!). Następnie udaliśmy się w dół, na starówkę, w której sercu znajduje się rynek Marktplatz z jedną z wielu pięknych heidelberskich fontann. Eleganckie kamienice z licznymi kawiarniami i uroczymi sklepikami wywarły na nas ogromne wrażenie. To właśnie tam mogliśmy spróbować lokalnych przysmaków i przez chwilę poczuć się jak studenci, którymi niedługo się staniemy. Zachwyceni miastem i jednocześnie bardzo zmęczeni udaliśmy się w podróż powrotną do Emmendingen. To był wspaniały dzień

Aleksandra Lis, Emilia Mach

Czwartek

W czwartek 14.06 byliśmy w parku rozrywki Europa Park. Pojechaliśmy tam porannym pociągiem, a następnie autobusem który podwiózł nas pod samą bramę parku. Na miejsce dotarliśmy dość wcześnie więc mieliśmy cały dzień na zabawę na rollercoasterach. Byliśmy tam pierwszy raz na szczęście nasi niemieccy partnerzy dobrze znali ten park i pomagali nam poruszać się po nim i wybierać tylko najciekawsze atrakcje. Za najlepszą uważamy Blue Fire oraz Silver Star, które wzbudziły największe emocje. Jedliśmy także w restauracji, gdzie jedzenie jedzie do nas po torach niczym rollercoaster było to dla nas całkowicie nowe doświadczenie nie spotkane w Polsce. Na uwagę zasługuje także podział parku na kraje gdzie w każdym kraju budynki oraz otoczenie stylizowane są na dany kraj. Cały park jest otoczony pięknym parkiem skąpanym w zieleni z mnóstwem kwiatów a także kilkoma jeziorkami. Podsumowując cały dzień był to jeden z najlepiej spędzonych dni w naszym życiu. Z przyjemnością moglibyśmy powtórzyć ten dzień.

Natalia Błachnio

Piątek

Kolejne przedpołudnie, które spędzamy na zajęciach w Goethe-Gymnasium. Popołudnie i wieczór mija pod znakiem wspólnego spędzania czasu wolnego z naszymi rówieśnikami – w programie mamy wędrówkę na ruiny zamku Hochburg, a także grę w piłkę plażową i w piłkę nożną.

Sobota

Po nieco późniejszej pobudce ruszamy pociągiem i autobusem do Hinterzarten. Naszą wędrówkę zaczynamy od podejścia pod rodzimą skocznię Svena Hannawalda a kończymy nad Jeziorem Titisee, gdzie kosztujemy osławionego wiśniowego torciku szwarcwaldzkiego (Schwalzwälder Kirschtorte) i podziwiamy okolice płynąc statkiem Titus. Wieczorem spędzamy wspólnie czas z naszymi gospodarzami.

Niedziela

Dzień w rodzinach, spędzamy go wspólnie z naszymi gospodarzami, a o 17.00 kibicujemy z nimi podczas pierwszego meczu ich reprezentacji z Meksykiem. Mimo iż meczu nie zdołali wygrać, to nasze życzliwe pożegnanie pokazało jak udany był dla nas ten tydzień. Ruszamy w długą podróż powrotną i po kilkunastu godzinach szczęśliwie docieramy do domu. Za rok rewizyta!

Dziękujemy naszym opiekunom, rodzicom, a także panu burmistrzowi Markowi Bronkowskiemu za "wyposażenie" nas w drobne souveniry, które w naszym odczuciu zachęciły naszych niemieckich gospodarzy do odwiedzenia Sandomierza.

Polsko-Niemiecka Współpraca MłodzieżySzczególne podziękowania składamy jednak państwu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy, która to organizacja od początku naszego partnerstwa z Goethe-Gymnasium znacząco wspiera finansowo nasze projekty – dziękujemy!!!

Przeczytaj tekst o naszej wizycie zamieszczonym w Badische Zeitung.