Labirynty wiedzy – Kraków (10.2018)

Wszystkie informacje o naszej szkole

Labirynty wiedzy – Kraków (10.2018)

Dnia 31.10.2018 r. klasa 2D wraz z klasą 2C i 2E pod opieką pań prof. Barbary Sobieraj, Renaty Stawowy i Joanny Mróz udały się na wycieczkę do Krakowa. Wyjazd został zaplanowany na godzinę 5.30. Choć było bardzo wcześnie, wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na zaplanowane atrakcje.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta na Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum, a dokładniej w Muzeum Anatomii. Mogliśmy podziwiać 2077 preparatów, które umieszczone są w trzech salach. Pierwsza sala zawiera preparaty z działu osteologii, artrologii, anatomii porównawczej oraz antropologii. Znajdują się tu również unikalne narzędzia używane przez profesora Teichmanna do preparowania struktur anatomicznych. Oryginalne eksponaty przygotowane przy ich pomocy mimo upływu czasu, nadal są zachowane w bardzo dobrym stanie. W drugiej sali zgromadzono preparaty "mokre" z zakresu anatomii narządów głowy i szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy. Są one przechowywane w szczelnych słojach lub specjalnie dostosowanych, przeźroczystych pojemnikach. Preparaty dotyczą różnych stadiów rozwojowych oraz wad genetycznych człowieka. Ostatnia sala jest chlubą muzeum, ponieważ zawiera najstarsze preparaty. Największe wrażenie zrobiły na nas elementy ludzkiego organizmu, a mianowicie ręce, głowy, stopy, narządy płciowe, a nawet całe ciała dzieci zakonserwowane w formalinie. Pan Profesor, który oprowadzał nas po muzeum opowiadał o preparatach w bardzo ciekawy sposób, przybliżając nam ich historię i wyjaśniając trudniejsze pojęcia.

Ten punkt wycieczki był z pewnością dla ludzi o mocnych nerwach.

Następnie udaliśmy się do Teatru im. Juliusza Słowackiego na spektakl "Chory z urojenia" na podstawie klasycznej komedii Moliera w reżyserii Giovanniego Papiglione. W roli tytułowej jeden z najpopularniejszych polskich aktorów Andrzej Grabowski. Komedia rozpoczęła się o godzinie 11.00 i trwała około 2 godziny. Opowiada ona historię hipochondrycznego mężczyzny, który nieustannie wmawia sobie kolejne choroby, gdy tymczasem cieszy się dobrym zdrowiem. Z ogromną skrupulatnością stosuje się jednak do zaleceń lekarza. Jednocześnie dąży do tego, by jego córka poślubiła lekarza, pomimo faktu, że ta już od dawna kocha Cleante’a. Według nas jest to doskonała komedia opierająca się na życiowych prawdach, które czasami nie do końca są wspaniałe i idealne. Zauważamy świetne dialogi, pięknie skomponowaną całość oraz znakomity dobór charakterów, które bawią widzów. Na uwagę zasługują także wyszukane stroje i scenografia, dzięki którym na chwilę mogliśmy przenieść się do tamtych czasów. Można się tu doszukać kilku znaczeń, które mogłyby opisać nieudolność ludzi medycyny, a także zwykłych ludzi. Dzieło wywołuje salwy śmiechu, choć nie jest pozbawione też szczypty refleksji. Jest to więc spektakl o chciwości, kłamstwie, ale i walce o prawdę oraz miłość.

Po spektaklu udaliśmy się na wykłady na Oddziale Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego, który stanowi bazę dydaktyczną i naukową Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład prowadził lekarz rezydent, który robi specjalizację z dziedziny psychiatrii dziecięcej i nastoletniej. Dowiedzieliśmy się jak wygląda praca psychiatry oraz ile wymaga się od kandydata na to stanowisko. Został także poruszony temat codziennych obowiązków psychiatry i problemów z jakimi się mierzy. Sądzimy jednak, że najważniejszym zagadaniem było przedstawienie chorób, jakie coraz częściej występują w wieku nastoletnim. Mówiliśmy między innymi o chorobie afektywnej dwubiegunowej, depresji czy też związanej z nią anoreksji. Wszystko czego się dowiedzieliśmy może okazać się bardzo przydatne w przyszłości.

Ostatnią atrakcją był spacer po Starym Mieście lub odpoczynek w Galerii Krakowskiej. O godzinie 17.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do Sandomierza dotarliśmy natomiast po 21.00.

Wycieczkę uważamy za bardzo udaną. Przez cały pobyt w Krakowie pogoda dopisywała, a my mogliśmy cieszyć się ostatnimi promieniami słońca przed nadejściem prawdziwej jesieni. Według nas wszystkie atrakcje były ciekawe, a w szczególności pobyt w Muzeum Anatomii. Obserwowane preparaty wywarły na nas ogromne wrażenie. Dzięki nim mogliśmy uzyskać dodatkową wiedzę na temat ludzkiego organizmu i nietypowych chorób. Poinformowano nas również o tym, jak wyglądają studia na Wydziale Lekarskim. Z pewnością była to wspaniała edukacyjna wycieczka. Wyjątkowe przeżycia zatrzymaliśmy w licznych zdjęciach i wspomnieniach. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.

Aleksandra Mucha, Wiktoria Piotrowska (2D) pod opieką B. Sobieraj

Zdjęcia »»»