I miejsce w konkursie Polonia Restituta (11.2018)

I miejsce w konkursie Polonia Restituta (11.2018)

9 listopada 2018 r. na Zamku Królewskim w Sandomierzu został zorganizowany konkurs "Polonia Restituta – żywe obrazy alegorii Ojczyzny".  Odbył się on w ramach cyklu wydarzeń "Trzy dni dla Niepodległej".

Do konkurencji stanęło kilka grup młodzieży z sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było przedstawienie własnej wizji dzieł oraz interpretacji wzbogaconej o trójwymiarową scenerię, muzykę, adekwatne stroje oraz wygłoszony tekst. Grupa reprezentująca I LO Collegium Gostomianum w składzie: Michalina Polit, Sara Orłowska, Kamil Kaczmarski, Jakub Maksim, Jakub Garnuszek wraz z opiekunem artystycznym Joanną Pieronkiewicz-Szpernal, przedstawiła obraz Jacka Malczewskiego pt. "Polonia" z 1914 roku. Swą prezentacją i autorską interpretacją grupa z naszej szkoły wywalczyła pierwsze miejsce oraz główną nagrodę w konkursie. Nasz występ był kontynuacją "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, a tłem pieśń chochoła, którego w filmie Andrzeja Wajdy grał Czesław Niemen. Wszystkie żywe obrazy można było podziwiać dodatkowo w niedzielę 11 listopada 2018 r. od godziny 13:00 do 15:00 w sandomierskim zamku.

Kamil Kaczmarski