Mikołajkowe zwiedzanie sandomierskich podziemi (12.2018)

Mikołajkowe zwiedzanie sandomierskich podziemi (12.2018)

6 i 10 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 1F oraz 2C wraz z wychowawczynią Renatą Stawowy wzięli udział w mikołajkowym zwiedzaniu podziemnej trasy turystycznej, która znajduje się pod Starym Miastem w Sandomierzu.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kamienicy Oleśnickich i posuwaliśmy się w głąb lochów. Spacerowaliśmy przez ciąg komór i chodników o długości 470 metrów. Każda z piwniczek ma swoją nazwę, która łączy się z historią Sandomierza. Dotarliśmy również do najbardziej głębokiego miejsca (12 m), czyli do tunelu górniczego, w którym znajdowało się wiele przedmiotów służących górnikom. Przystosowywali oni te lochy do zwiedzania w latach siedemdziesiątych XX wieku. W trakcie wędrówki mogliśmy poczuć, jak kiedyś wyglądały średniowieczne magazyny kupieckie. Były one wykorzystywane przez sandomierskich kupców i przetrwały do naszych czasów. Dowiedzieliśmy się, że sandomierskie lochy są owiane legendami. To w tego typu podziemiach, według jednej z nich, zginęła bohaterska Halina Krępianka, ratując miasto przed Tatarami. Pełni wrażeń dotarliśmy do końca trasy, która znajduje się pod samym ratuszem. Cieszymy się, że w naszym mieście znajdują się takie atrakcje, które przyciągają licznie turystów.

Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Sandomierskiego Centrum Kultury za umożliwienie bezpłatnego zwiedzania podziemnej trasy w Sandomierzu.

Julia Szczerowoda (1F)

Zdjęcia Katarzyna Majewska (1F) »»»