Lekcja polskiego w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu (01.2019)

Lekcja polskiego w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu (01.2019)

2 stycznia 2019 roku uczniowie klasy 1F wraz z wychowawczynią Renatą Stawowy udali się do Domu Długosza, w którym mieści Muzeum Diecezji Sandomierskiej. Pani Profesor, wcielając się w rolę przewodnika, umożliwiła uczniom podróż śladami średniowiecza, epoki, którą zajmujemy się teraz na lekcjach języka polskiego.

Pierwszym obiektem, na który Nauczycielka zwróciła uwagę, był relikwiarz krzyża świętego nazywany Krzyżem Grunwaldzkim, ponieważ został przywieziony jako trofeum przez Władysława Jagiełłę po wygranej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Król podarował ten misternie wykonany, gotycki zabytek sztuki zdobniczej kolegiacie sandomierskiej. Na równie wielką uwagę zasługiwały rękawiczki świętej Jadwigi. Legenda głosi, że królowa pozostawiła je w podziękowaniu dla mieszkańców Świątnik, którzy udzielili jej pomocy podczas śnieżycy na Sandomierszczyźnie. Pani Stawowy poświęciła również czas na omówienie rzeźby Madonny Tronującej z Goźlic z XIII wieku, wyraźnie zaznaczając, iż jest to jeden z nielicznych na naszych terenach, zachowanych zabytków stylu romańskiego. Kolejnym eksponatem, przez nas oglądanym, był gotycki obraz pod tytułem "Trzy Święte", który jest realizacją popularnego w średniowieczu motywu świętej rozmowy, w tym przypadku świętych: Marty, Agnieszki i Klary. Oprócz szeroko omówionych dzieł średniowiecznych, mieliśmy także okazję podziwiać wiele innych zabytków z różnych okresów.

Z Muzeum Diecezjalnego wszyscy wyszli w dobrych nastrojach, bogatsi
o nowo zdobytą wiedzę. Z pewnością uczestniczy lekcji w muzeum będą ją miło wspominać.

Natalia Przewłocka (1F)