Związki Jarosława Iwaszkiewicza z Sandomierzem (03.2019)

Związki Jarosława Iwaszkiewicza z Sandomierzem (03.2019)

Uczniowie klasy 2F (humanistycznej) uczestniczyli 15 marca br w prelekcji "Sandomierz – Sycylia – urok prowincji, która niegdyś była centrum. Iwaszkiewicz na przekór kulturowym modom". Organizatorem wykładu w 125 rocznicę urodzin pisarza był Dział Literatury Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Wykład poprowadził dr hab. Rafał Szczerbakiewicz pracownik UMCS w Lublinie.

Jarosław Iwaszkiewicz, (ur. 20 lutego 1894 w Kalniku, zm. 2 marca 1980 w Warszawie) – polski prozaik, poeta, eseista, tłumacz i librecista, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, współpracownik "Wiadomości Literackich", w latach 1955–1980 redaktor naczelny miesięcznika literackiego "Twórczość", w latach 1959–1980 prezes Związku Literatów Polskich; dyplomata, w latach 1952–1980 poseł na Sejm PRL. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1957, 1963, 1965, 1966) .

Jarosław Iwaszkiewicz od wielu lat uczuciowo związany był z Sandomierzem. Na ostatnim spotkaniu autorskim w Sandomierzu, które odbyło się latem 1979 powiedział "Moje związki z tym grodem o tysiącletniej historii sięgają z góry półwiecza. Pierwszy raz wynająłem tu mieszkanie w 1936 roku. Potem przez długie lata starałem się co roku przyjeżdżać do Sandomierza i przywiązałem się do tego miasta bardzo. Wybrałem je sobie, gdy mało jeszcze o nim mówiono, co pochlebia mojej dumie. Cały szereg utworów tu napisałem w mieszkaniu na Katedralnej …"

Sandomierz ma szczególne powody aby pamiętać o Jarosławie Iwaszkiewiczu bowiem naszemu miastu poświęcił liczne utwory prozatorskie, dramaturgiczne a zwłaszcza poetyckie.

Dariusz Szczygielski