Humaniści na nowo poznają Sandomierz (04.2019)

Humaniści na nowo poznają Sandomierz (04.2019)

25 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy 1F wraz z wychowawczynią, panią Renatą Stawowy, wyruszyli na wycieczkę po Sandomierzu. Jej celem było pogłębienie wiedzy o średniowiecznym, renesansowym i barokowym Sandomierzu. Mogliśmy utrwalić dotychczasowe informacje o tych epokach oraz dowiedzieć się czegoś więcej. Każdy z nas miał za zadanie przygotować wystąpienie na temat legend, historii, stylów architektonicznych, słynnych postaci związanych z danym zabytkiem. Pierwszym przystankiem była ulica Jana Długosza 9, gdzie znajduje się XV-wieczny budynek księży mansjonarzy ufundowany przez Jana Długosza. Później przeszliśmy do katedry Narodzenia NMP. Ze względu na trwający tam remont wysłuchaliśmy opowieści o zewnętrznej części katedry. Następnie przeszliśmy do kościoła św. Jakuba, a po drodze zatrzymaliśmy się przy zamku królewskim ufundowanym przez króla Kazimierza III Wielkiego w XIV w. W dominikańskim kościele zapoznaliśmy się z bogatą historią tego miejsca. Następnym punktem wycieczki był kościół św. Józefa, gdzie w podziemiach wysłuchaliśmy historii o Teresie Izabeli Morsztynównie. Na koniec zostawiliśmy sobie kościół św. Ducha i rynek.

Każdy poszerzył swoją wiedzę o niezwykłym mieście, jakim jest Sandomierz, oraz utrwalił informacje o epokach zdobyte na lekcjach języka polskiego. Wycieczka była pożyteczną oraz przyjemną formą spędzenia wolnego czasu.

Zofia Bokwa