Kodeks Walki z Rakiem (05.2019)

Kodeks Walki z Rakiem (05.2019)

Dnia 27 maja 2019 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w prelekcji dotyczącej profilaktyki onkologicznej w ramach programu edukacyjnego "Wybierz życie – pierwszy krok". Zajęcia poprowadziła Pani Jadwiga Zapała ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, przedstawiając Europejski Kodeks Walki z Rakiem. Uczniowie poznali 12 sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka.

Czy raka można uniknąć? Każdy może zachorować na raka. Niektórzy jednak, z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. Wiadomo, co może zwiększać lub zmniejszać to niebezpieczeństwo, lecz wciąż jeszcze nie wiemy, które osoby narażone na czynniki rakotwórcze na pewno zachorują na nowotwór. Nie ulega jednak wątpliwości, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem. Stosunkowo łatwo wprowadzić je w życie. Zacznij już teraz!