Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu (03.2020)

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu (03.2020)

Delegacja młodzieży I LO CG (uczniowie klas 2A i 1CP) wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła 1 marca 2020 w uroczystości upamiętniającej żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Organizatorem obchodów byli: Burmistrz Sandomierza i Rada Miasta Sandomierza oraz środowiska kombatanckie.

Dla upamiętnienia ofiar tamtych wydarzeń w kościele pw. św. Józefa została odprawiona msza święta pod przewodnictwem księdza dr Wojciecha Kani. Następnie zebrani przeszli na Cmentarz Katedralny na grób podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego pseudonim „Kruk”. Tam odbyła się krótka modlitwa w intencji poległych i zamordowanych żołnierzy podziemia, złożenie wiązanek i zniczy pamięci. Okolicznościowe przemówienia wygłosili pan Marek Kwitek – Poseł na Sejm oraz pan Marcin Marzec – Burmistrz Sandomierza. Uroczystość dopełniła salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego.

Dariusz Szczygielski