Witold Gombrowicz, o jakim jeszcze nie słyszeliśmy (10.2020)

Wszystkie informacje o naszej szkole

Witold Gombrowicz, o jakim jeszcze nie słyszeliśmy (10.2020)

23 września 2020 roku prof. Anna Spólna w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu wygłosiła wykład na temat jednego z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych twórców XX wieku – Witolda Gombrowicza. Wysłuchali go uczniowie klas: 2E, 3E i 3F z naszej szkoły pod opieką pań: Eweliny Błajszczak i Renaty Stawowy.

Przy pomocy prezentacji pt. "Witold Gombrowicz- ziemianin, emigrant, pisarz" pani Anna Spólna przedstawiła życiorys pisarza, omijając przy tym suche, znane wszystkim obecnym fakty. Wspominała o jego wczesnym dzieciństwie, poszerzając naszą wiedzę o nieznane szczegóły takie jak, między innymi, częste przypadki szaleństwa w rodzinie autora. Z tego powodu był to ważny motyw w jego twórczości. Następnie usłyszeliśmy informacje o związkach Gombrowicza z Sandomierszczyzną, koligacjach rodzinnych oraz zadziwiająco szybkim uzyskaniu przez niego dojrzałości emocjonalnej. Wszystkim tym historiom towarzyszyły fotografie z dzieciństwa autora, znajdujące się na prezentacji. W kolejnym etapie pojawiły się opowieści z okresu szkolnego oraz zmagania Gombrowicza z licznymi chorobami, np. astmą, która, notabene, przyczyniła się do jego śmierci w wieku sześćdziesięciu czterech lat. Pani Profesor poruszyła także temat innych sfer życia autora, m.in., kwestię jego orientacji seksualnej.

Ciekawym elementem wykładu były zdjęcia z pobytu Witolda Gombrowicza na emigracji w: Argentynie, RFN i Francji. Przedstawiając relacje autora z zaprzyjaźnionym małżeństwem z Argentyny, pani Anna Spólna zrobiła małą dygresję. Zachęcała do obejrzenia jednego ze skarbów Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli – nocnika ozdobionego ilustracjami dzieł pisarza, który podarował swojemu hiszpańskiemu przyjacielowi na chrzest jego dziecka. Na końcu wykładu pojawiła się możliwość zadania pytań. Rozpoczęła się dyskusja na temat genezy tytułu najsłynniejszego dzieła autora, a zarazem lektury szkolne – "Ferdydurke". Na pożegnanie uczniowie zostali zaproszeni do odwiedzenia Muzeum we Wsoli, w którym na co dzień pracuje pani Anna Spólna.

Z chęcią uczestniczyłabym w kolejnym takim wykładzie, gdyby tylko prowadzony był przez taką osobę jak Anna Spólna. W ciekawy i nietuzinkowy sposób przedstawiła zwykle niezbyt interesujący temat dla uczniów, czyli życiorys pisarza. Jedyną wadą spotkania był ograniczony czas, który zmusił Panią Profesor do selekcji informacji, pozbawiając przy tym słuchaczy wiedzy o innych, nieznanych dotąd faktach. Choć wykład trwał zaledwie godzinę, zyskał gromkie brawa oraz pozytywny odbiór wszystkich uczestników.

Serdecznie dziękuję pani Sylwii Mroczek, która pełniła funkcję fotografa na tym spotkaniu i pozwoliła udostępnić poniższe zdjęcia.

Joanna Nowakowska, kl. 3F

Zdjęcia »»»