Hieronimki 2021 (09.2021)

Hieronimki 2021 (09.2021)

30 września 2021 r. obchodziliśmy Hieronimki - coroczne święto naszej Szkoły - połączone ze ślubowaniem klas pierwszych. Odbyło się ono w imieniny jej fundatora Hieronima Gostomskiego. Spotkanie rozpoczęła przemówieniem pani dyrektor Joanna Pieronkiewicz-Szpernal. Następnie pan Dieter von Gostomski - potomek rodu Gostomskich na co dzień mieszkający w Niemczech – wręczył nagrody zwycięzcom Konkursu Językowego im. Gostomskich..

Kolejnym punktem programu, zgodnie z tradycja Hieronimek, były wykłady poświęcone historii Collegium Gostomianum. W tym roku zogniskowane one zostały wokół dwóch dat: 1721 i 1921. Pierwsza upamiętnia wydanie książki profesora Collegium Jezuickiego w Sandomierzu Gabriela Rzączyńskiego pt. Historia naturalis curiosa Regni Poloniae. O znaczeniu tego dzieła mówiła pani dr Barbara Tęgiewicz. Mogliśmy też zobaczyć oryginał tej księgi. Druga data nawiązuje do wmurowania przy wejściu głównym do naszej szkoły pamiątkowej tablicy poświęconej Gabrielowi Rzączyńskiemu staraniami Sandomierskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Okoliczności temu towarzyszące przybliżyła pani dr Renata Stawowy.

Wybór tych dat z bogatej historii Collegium nie był przypadkowy, bo wiąże się z rokiem 2021, w którym rozpoczęliśmy naukę w Collegium Gostomianum. Myślę, że wybitna postać Gabriela Rzączyńskiego może być inspiracją dla nas, abyśmy pracowali nad sobą i osiągali zamierzone cele.

Po części naukowej zaśpiewaliśmy hymn państwowy i hymn szkolny oraz z dumą i szacunkiem powtarzaliśmy słowa ślubowania. Po uroczystym ślubowaniu na sztandar szkoły przyszedł czas na wysłuchanie części artystycznej przygotowanej przez chór szkolny.

Uroczystość zakończyliśmy z Wychowawcami w swoich klasach, gdzie podsumowaliśmy nasze wrażenia po Hieronimkach.

Agnieszka Gąska