Wspomnienie o Januszu Kamockim (11.2021)

Wspomnienie o Januszu Kamockim (11.2021)

17 czerwca 2021 roku miałam przyjemność wziąć udział w LI Edycji Parnasu Szkolnego. Oprócz części artystycznej, w której wystąpiliśmy wraz z innymi uczestnikami, bardzo wartościowym doświadczeniem było słuchanie opowieści z życia dr. Janusza Kamockiego – absolwenta Collegium Gostomianum, byłego żołnierza Armii Krajowej, muzealnika i etnografa. Bardzo ciekawie opowiedział on o swoim dzieciństwie spędzonym w rodzinnej posiadłości na Podgaju w gminie Dwikozy i Sandomierzu, życiu szkolnym i latach wojny oraz o licznych, egzotycznych podróżach.

Myślę, że uczucia, z jakimi ten przemiły człowiek dzielił się swoimi przeżyciami, udzieliły się nie tylko mi, ale i rodzicom, nauczycielom i pozostałym uczniom. Wszystkie historie pana Kamockiego wywarły na mnie duże wrażenie i mogłam dzięki nim spojrzeć na swoje własne życie z innej perspektywy. Wspaniałe dla mnie było to, że pan Kamocki, pomimo swojego wieku (94 lata) i wielu trudności, z jakimi musiał się zmierzyć w związku z okupacją i życiem w konspiracji, nie stracił entuzjazmu i radości życia.

Spotkanie z nim było doskonałą lekcją o życiu, która na zawsze zostanie w mojej pamięci, tak jak i on sam. Śmierć osoby, jaką był pan Janusz Kamocki (22 października tego roku), z którym niestety nie zdążyłam się lepiej poznać, uważam za niewymowną stratę dla nas wszystkich. Był to idealny przykład bycia nie tylko dobrym uczniem i obywatelem, ale też bohaterem ojczyzny. Wszystkie wskazówki i rady byłego żołnierza dały mi wielką motywację i jestem pewna, że niejednokrotnie pomogą mi w późniejszym życiu.

Giulia Kpogomou kl. 1D